Evo zašto su suve šljive veoma dobre za zdravlje

Šaka ovog voća čuva kosti od starenja, a često ga se ne sjetimo. Šljive su bogate vitaminom C, a u značajnim količinama sadrže i vitamine B grupe i vitamine E i K. Često se spominje i obilje vitamina A zato što su šljive bogate beta-karotenom koji se u organizmu po potrebi pretvara u vitamin A

26982 pregleda 4 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Ako jedete ovu namirnicu svaki dan, možete smanjiti rizik od upala.

Jesti voće i povrće je odlična odluka ako ste na dijeti pa želite nešto da pojete a da ne 'skrenete s puta'. Ali, sa dijetom ili bez nje, najzdravije namirnice su upravo one biljnog porijekla i treba ih jesti što češće pa sigurno nećete pogriješiti ako pojedete jabuku, narandžu, jagodu ili borovnice – a da ne spominjemo super zdrave banane, šipak ili grožđe...

Stručnjaci savjetuju da bi, ako želite da zaštitite zdravlje kostiju bilo dobro da svakodnevno pojedete šaku suvih šljiva, a odlične su i za one koji žele da se osjećaju zdravo i jako i kada stare. Osim što su ukusne i što će vas zasititi, odlične su za zdravlje kostiju, piše u rezultatima nove studije čije rezultate prenosi Ordinacija.

Istraživanje je provedeno od strane programa Integrativne biomedicine i psihologije sa univerziteta Kinesiology ove godine, a uključene su u istraživanje bile žene koje su prošle menopauzu i u danu, kroz 12 mjeseci jele ni jednu, 6 ili 12 suvih šljiva u danu.

Glavni autor studije dr. Janhavi Demani je pojasnio, "Rezultati koje smo dobili upućuju da konzumacijom 6 ili 12 šljiva u danu možemo smanjiti mogućnost upalnih procesa koji doprinose gubitku koštane mase kod žena nakon menopauze". Demani dodaje i kako nas ova studija vodi do spoznaje da bi sušene šljive mogle biti obećavajuća namirnica koja prevenira pojavu upale.

"Voće i povrće koje je bogato bioaktivnim sastojcima poput zdravih kisjelina, flavonoida i karotenoida može pomoći u borbi protiv osteoporoze. Suve šljive sadrže polifenole koji mogu smanjiti posljedice upala i oksidativnog stresa koji može doprinijeti gubitku koštane mase", dodaje Kelsey Sackmann, nutricionistica.

Koliko ih treba pojesti?

Sackman dodaje da ovo voće može imati i dodatne dobrobiti kao što su minerali, vitamin K, fenoli i dijetalna vlakna – svi neophodni za dobro zdravlje. I dok su suve šljive poznate kao supernamirnica, imajte na umu da su pune šećera pa pripazite na količinu koju jedete. Dobro ih je kombinovati s proteinima kako bi se prevenirao porast šećera u krvi.

Ako se pitate kako ih učiniti dijelom ishrane, Sackman ovjašnjava da ih lako možete nositi na posao i jesti kao međuobrok bilo kad u danu. Isto tako ih možete dodati voćnim napicima ili salatama ali i omiljenom jogurtu. Osim toga, autor studije dodaje i kako ih možete dodati pizzi, a

Što još nijeste znali o šljivama?

Prenosimo još nekoliko efekata konzumacije šljiva i nekoliko činjenica koje vjerovatno nijeste, a nakon što ih pročitate šljive bi mogle postati vaše omiljeno voće. Za početak dobro je znati da su šljive su bogate vitaminom C, a u značajnim količinama sadrže i vitamine B grupe i vitamine E i K. Često se spominje i obilje vitamina A zato što su šljive bogate beta-karotenom koji se u organizmu po potrebi pretvara u vitamin A. Ako tražite prirodni izvor raznovrsnih minerala, odgovor je - šljiva. U njoj ima puno kalijuma i fosfora, a sadrži i gvožđe, magnezijum, kalcijum, bakar...

Suve šljive, koje svi znamo i volimo, su jedan od najblažih i najjednostavnijih načina za dovođenja sistema za varenje u ravnotežu. Suve šljiva pomažu urednoj probavi tako što snabdijevaju crijeva jednostavnim šećerima koji privlače tečnost u crijeva. Snižavanjem nivoa LDL-holesterola, suve šljive mogu smanjiti opasnost od bolesti koronarnih arterija i kapi. Podticanjem probave i smanjivanjem koncentracije litoholne kiseline, suve šljive mogu pomoći u sprječavanju kancera debelog crijeva.

Bonus video: