Normalna tjelesna temperatura je oko 37°C. Međutim, blage fluktuacije tjelesne temperature se mogu javiti tokom dana. Na primjer, tjelesna temperatura je najniža u ranim jutarnjim satima, a najviša u kasnim popodnevnim satima.
Smatra se da osoba ima groznicu kada tjelesna temperatura pređe 38°C. Kada tjelesna temperatura pređe 40°C, tada se govori o hiperpireksiji.
Kada potražiti hitnu medicinsku pomoć?
Ako imate temperaturu veću od 39°C opravdano je poći kod ljekara, a obratiti se službi hitne medicinske pomoći opravdano je ako se povišena tjelesna temperatura javi zajedno s nekim od sljedećih simptoma:
- temperatura 38°C ili više kod djece mlađe od tri mjeseca,
- nepravilno disanje,
- konfuzija ili pospanost,
- epileptički napadi,
- jaka glavobolja,
- osip po koži,
- uporno povraćanje,
- teška dijareja,
- bol u trbuhu,
- ukočen vrat,
- bol tokom mokrenja.
Simptomi hiperpireksije
Pored groznice od 40°C ili više, simptomi hiperpireksije mogu biti:
- aritmija,
- grčenje mišića,
- ubrzano disanje,
- epileptički napadi,
- konfuznost,
- gubitak svijesti,
- koma.
Uzročnici hiperpireksije
Infekcija
Različite teške bakterijske, virusne i parazitske infekcije mogu dovesti do hiperpireksije.
Infekcije koje mogu izazvati hiperpireksiju su na primjer:
- infekcije izazvane bakterijama S. pneumoniae, S. aureus i H. influenzae
- enterovirusne i virusne infekcije gripa A
- malarija i druge parazitske infekcije
Sepsa takođe može izazvati hiperpireksiju. Sepsa je po život opasna komplikacija infekcije. Kod sepse, organizam oslobađa razna jedinjenja u krvotok čiji je zadatak da pomognu u borbi protiv infekcije. Ovo ponekad može dovesti do ozbiljne upalne reakcije koja može dovesti do oštećenja i otkazivanja organa.
Da bi se dijagnostikovao infektivni uzrok hiperpireksije, iz organizma se uzimaju uzorci (krvi, urina, stolice, sputuma) i šalju na mikrobiološku analizu.
Anestezija
U rijetkim okolnostima, izlaganje nekim anestetičkim ljekovima može izazvati ekstremno visoku tjelesnu temperaturu. Ovo se naziva maligna hipertermija (ponekad se naziva maligna hiperpireksija). Sklonost malignoj hipertermiji je nasljedna, što znači da se može prenijeti sa roditelja na dijete.
Drugi ljekovi
Pored ljekova za anesteziju, upotreba i nekih drugih ljekova može dovesti do stanja u kojima je hiperpireksija simptom. Primjer jednog takvog stanja je serotoninski sindrom. Ovo potencijalno po život opasno stanje može biti uzrokovano serotonergičnim ljekovima, kao što su selektivni inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina (SSRI). Drugi primjer je maligni neuroleptički sindrom, koji može biti uzrokovan reakcijom na antipsihotike.
Toplotni udar
Toplotni udar nastaje kada se organizam pregrije, a obično bude uzrokovan prevelikom fizičkom aktivnošću u vrućem okruženju. Starije osobe, mala djeca i pacijenti oboljeli od hroničnih bolesti su u povećanom riziku od razvoja toplotnog udara.
Tireotoksična kriza (tireoidna oluja)
Tireotoksična kriza ili tiroidna oluja je stanje akutnog, izrazitog pogoršanja hipertireoidizma, praćeno febrilnošću, delirijumom, psihozom, komom, povraćanjem, prolivom, hepatomegalijom i blagom žuticom. Tireotoksična kriza se rijetko javlja.
Kod novorođenčadi
Hiperpireksija je rijetka kod odojčadi. Međutim, novorođenče sa hiperpireksijom može biti izloženo riziku od ozbiljne bakterijske infekcije.
Liječenje hiperpireksije
Liječenje hiperpireksije uključuje rješavanje i povećanja tjelesne temperature i stanja koje ga uzrokuje.
Kupanje u hladnoj vodi može pomoći u snižavanju tjelesne temperature. Hladne obloge ili prskanje hladnom vodom takođe mogu biti od pomoći. Intravenska nadokanda tečnosti često je potrebna pacijentima koji su u hiperpireksiji.
Ako je hiperpireksija posljedica infekcije, potrebno je identifikovati uzročnika, a potom odrediti specifičnu terapiju prema antibiogramu.
Ako imate malignu hipertermiju, anesteziolog će zaustaviti primjenu svih anestetičkih ljekova i dati vam lijek koji se zove dantrolen. Ubuduće, uvijek treba da obavijestite anesteziologa o tome da ste imali malignu hipertermiju.
Hiperpireksija povezana sa ljekovima se liječi prekidom upotrebe lijeka i liječenjem simptoma kao što su ubrzan rad srca i povišen krvni pritisak. Stanja kao što je tireoidna oluja mogu se liječiti antitireoidnim ljekovima.
Bonus video: