Prema mišljenju stručnjaka, moguće je da se svi prečesto peremo.
Naročito otkako je počela pandemija koronavirusa slušamo da moramo paziti na higijenu i prati ruke redovno kako bismo zaštitili sebe i druge od virusa. To je svakako tačno, ali vas može navesti da mislite kako je potrebno temeljno "ribati" cijelo tijelo svaki dan.
Ali, ne mora biti tako. Ustvari, pretjerano tuširanje ili kupanje može donijeti samo probleme, a ne olakšanje. Prema riječima ljekara, svakodnevno sapunom treba prati samo tri dijela tijela: ispod pazuha, prepone i stopala.
Ostatak tijela? Samo isperite vodom. Sandy Skotnicki, ljekar i profesor dermatologije na Univerzitetu Toronto je objasnio jda pranje cijelog tijela sapunom i vodom može dovesti do problema s kožom, poput nastanka ekcema i ostalih stanja. Umjesto „ribanja“ cijelog tijela, fokusirajte se na dijelove koje treba temeljno oprati. Ako perete cijelo tijelo sapunom možete uništiti sve korisne bakterije koje se na koži nalaze, dodala je dr Robynne Chutkan, osnivačica Centra za žene u Marylandu.
Nekim djelovima tijela trebaju određene bakterije, objasnila je, a kada ih isperemo sapunom, smanjuje se otpornost na određene viruse, što vas stavlja u situaciju u kojoj se možete razboljeti, piše bestlifeonline.com. Jedna studija iz 2018. godine pokazala je da osobe koje nemaju na koži pomenute bakterije jesu u rizičnoj grupi od nastanka nekih bolesti.
"Osim ako niste završili trku po blatu, jedina mjesta koja stvarno treba da budu temeljno očišćena tokom dana su pazuh i prepone. Ostale djeloe tijela treba samo isprati, pa čak i ako ste došli s treninga“, dodaje ljekarka.
Zašto treba prati samo ta tri mjesta na tijelu?
Upravo su pomenuta mjesta na tijelu ona gdje se nastanjuju gljivice ili gdje može urasti dlaka i dovesti do infekcije, a riječ je i o mjestima na tijelu gdje se nalazi i najosjetljivija koža. Ipak, ono što trebada perete svaki dan i to što češće su - ruke.
Kako prati ruke 'zdravo'?
Za pranje ruku bolje je koristiti ona sredstva koja čuvaju hidrolipidni sloj kože poput sindeta, kremastih i uljnih gelova za pranje. Sva sredstva za pranje sadrže surfaktante, koji uklanjaju nečistoće, razlažu masnoću, ali važno je da nisu agresivni, ne narušavaju hidrolipidnu barijeru i ne izazivaju suvoću i iritaciju kože ruku. To posebno važi za osjetljivu kožu i onu sklonu dermatitisu. Bez obzira na epidemiološku situaciju, nije potrebno da sadrže dezinficijens.
Između pranja ruku i sredstava za dezinfekciju, kad god možete, odaberite pranje ruku. Nakon pranja ruke je potrebno dobro obrisati, ne ostavljati mokre i po mogućnosti namazati hidratantnom kremom. Prije spavanja treba upotrijebiti masnu kremu, koja najbolje regeneriše zaštitni sloj kože, objašnjavaju stručnjaci.
Bonus video: