Tokom sna nemamo previše kontrole nad vlastitim tijelom pa mnogi od nas ne znaju šta ‘rade’ u snu. Bruksizam, odnosno škripanje zubima, nije samo neugodno za onoga ko dijeli krevet s vama, već može da uzrokuje i određene zdravstvene probleme je dok škripite, koristite jaču silu nego kod običnog žvakanja.
Postoje dvije vrste bruksizma - prvi uključuje pokrete donje vilice i može biti prilično glasno, dok se drugi odnosi na stiskanje zuba kod kojih nema pokreta donje vilice pa je nečujno.
Najčešći uzroci
Mislite da dovoljno spavate, ali uvijek ste umorni? Nekad se vjerovalo da bruksizam uzrokuje nepodudarnost gornjeg i donjeg zubnog luka, no novija istraživanja pokazuju da je bruksizam zapravo psihogeno uslovljen i uzrokuju ga naše unutrašnje tegobe poput prevelikog stresa, napetosti i anksioznosti kojima smo često izloženi u modernom, ubrzanom tempu života i rada - pojašnjavaju članovi Esthetic Dental Centra.
Usta skrivaju bolesti
Usta vam govore jeste li zdravi - mogu biti pokazatelj bolesti i genetika igra svoju ulogu pa je ona uzrok škripanja zubima u 40 do 60 posto slučajeva. Škrgutanje zubima dvaput je češće kod pušača, nego kod nepušača, a uzroci mogu biti i ljekovi, upotreba droga i ispijanje alkohola. Bruksizam uzrokuje prekomjerno trošenje i pucanje zuba, bolove u zubima, vilice, viličnim zglobovima i glavobolje.
Ukoliko se bruksizam ne liječi posebnim udlagama za zube, tokom vremena može da izazove veliku štetu u cijelom nervnom sistemu. Često se odvija noću pa pacijent često i ne primjećuje da nešto nije u redu dok ga ukućani ili partner ne upozore da noću škripi ubima, prenosi Esthetic Dental Center.
Fizički simptomi koji ukazuju na bruksizam:
- preosjetljivost zuba na nadražaje (toplo - hladno, kiselo - slatko)
- bol i nelagoda u predjelu uha prilikom žvakanja
- bol i napetost žvačnih mišića, posebno ujutro
Bonus video: