Bol u zglobovima od rada na računaru

Sindrom karpalnog kanala jedna je od boljki modernog doba

6373 pregleda 2 komentar(a)
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Sindrom karpalnog kanala je neurokompresijski sindrom koji nastaje kao posljedica pritiska na medijalni živac (lat. nervus medianus) u području karpalnog kanala.

Ako radite dosta na računaru velike su šanse da ste osjetili bolove u jednom ili oba zgloba. To može da stvori puno problema sa zglobom i šakom, posebno desnom koja “barata” mišem. Nije to zapravo ništa čudno za današnje vrijeme jer ovi neprirodni položaji zglobova i dlanova kada tipkamo, skrolujemo ili držimo mobilni i tipkamo po njemu uzrokuju oštećenja u tkivu, ligamentima i živcima.

Uzroci za bol u zglobu ruke mogu biti razni. U posljednje vrijeme najviše se spominje sindrom karpalnog tunela ili kanala, no drugi razlozi mogu biti i tendinitis ili upala tetive, uganuće zgloba ruke, sindrom karpalnog tunela ili kanala, artritis, burzitis, ciste i prelomi.

Kako biste bili sigurni koja je tačno vaša “boljka” svakako kontaktirajte ljekara.

Karpalni kanal tvore kosti i čvrsto vezivno tkivo (lat. retinaculum flexorum). Kroz taj, relativno uski kanal, iz podlaktice u šaku prolaze živac medijanus, krvne žile i tetive mišića koji pokreću prste. Tetive imaju sinovijalnu ovojnicu koja olakšava njihovo klizanje, a koja je osobito osjetljiva na dugotrajni nadražaj i/ili napor.

Iako se uzrok tog sindroma ne može sa sigurnošću utvrditi, pretpostavka je da u većine oboljelih postoji genetski naslijeđen uži karpalni kanal. Važan je faktor rizika pojačana uporaba zgloba šake, odnosno preopterećenje tetiva u karpalnom kanalu (npr. prekomjerni rad na tastaturi uzrokuje tzv. „kompjutersku šaku“, a čest je i kod domaćica, manualnih radnika, dizača utega, fizioterapeuta, masera itd.).

Trnjenje i otečen palac

Sindrom karpalnog kanala javlja se u odrasloj dobi, češće kod žena. Može se javiti na obje šake, ali su simptomi obično izraženiji na dominantnoj šaci, u zavisnosti od toga je li oboljeli dešnjak ili ljevak. Simptomi nastaju zbog pritiska na živac medijanus, koji mogu uzrokovati svi procesi koji utječu na zadebljanje tetiva, na oticanje u području karpalnog kanala ili na njegovo suženje. Karakteristično je polako razvijanje simptoma, koje obično počinje kao prolazno trnjenje u prstima tokom noći ili ujutro, a kasnije cijeli dan. Potom se utrnulost širi na cijelu šaku, nastaje oticanje prstiju posebno šake, poremećaj osjetljivosti, smanjivanje pokretljivosti, javljaju se bolovi te mišićna slabost i atrofija mišića. Oboljelima ispadaju predmeti iz ruke, a u uznapredovaloj fazi oboljeli ne može stisnuti šaku niti hvatati sitnije predmete.

Ako ste vi došli do te uznapredovale faze obavezno zatražite pomoć i nemojte da ignorišete bol!

No ako ste u početnim fazama - trnci u rukama i blaga do umjerena bol u zglobovima - prevencijom ćete puno toga postići!

  • koristite ergonomsku tastaturu
  • počnite zdravije da se hranite i uzimajte vitamin B6 za dobru funkciju živaca
  • nadlanice ne naslanjati i/ili pritiskati o sto
  • koristiti podloške za nadlanice
  • ograničiti vrijeme kucanja
  • praviti pauzu svakih sat vremena (u trajanju od barem pet minuta)
  • za vrijeme pauze redovno raditi vježbe istezanja ručnih zglobova i mišića

Bonus video: