Biznismen Stanko Subotić Cane došao je danas u Apelacioni sud u Beogradu, nakon dva izostanka, gdje je trebalo da mu se, kao i ostalim optuženima, održi drugostepeno suđenje povodom optužbi za šverc cigareta tokom devedesetih.
Suđenje je, međutim, treći put u proteklih nekoliko mjeseci odloženo, ovog puta zbog izostanka optuženog Milana Milovanovića.
Milovanovićev branilac Irina Borović rekla je sudu da je njenom branjeniku jutros iznenada pozlilo pa je zatražila odlaganje suđenja, čemu se usprotivio zamjenik tužioca za organizovani kriminal Saša Ivanić.
Sud je, međutim, ipak odložio suđenje za 15. septembar sa obrazloženjem da taj okrivljeni ima ista prava kao i Subotić zbog čijeg je izostanka suđenje bilo odloženo u martu, a u maju zbog izostanka Subotićevog branioca.
Nakon što su advokati i sudsko vijeće više od deset minuta usklađivali termine za naredno suđenje, sa raznim izgovorima zašto ne mogu baš tog datuma koji je predsjednik vijeća predložio, za riječ se javio optuženi Mihalj Kertes, nekadašnji direktor Savezne uprave carina.
"Znam da nije moje da ovo komentarišem, ali ja sam uvijek dežurni okrivljeni, i sve ovo što ovde slušam je krajnje neozbiljno", rekao je Kertes ističući da mu je rođeni brat umro i da je u četvrtak sahrana u Njemačkoj na koju on neće ići.
"Ovo je teška ironija kakvi se sve izgovori navode, molim vas sudija zakažite suđenje samo da se sve ovo završi. Ja nisam otišao da sahranim brata, njega će sahraniti socijala u Njemačkoj", rekao je Kertes.
To drugostepeno suđenje drži se po žalbi tužioca za organizovani kriminal na oslobađajuću presudu Specijalnog suda u Beogradu.
Prvom prvostepenom presudom Specijalnog suda, koju je ukinuta, bio je osuđen na šest godina zatvora, dok je drugom oslobođen optužbi.
Sada Apelacioni sud mora da izrekne pravosnažnu presudu.
Subotić se brani sa slobode jer je položio jemstvo od 538.000 eura, odnosno upisao je hipoteku na kuću u korist suda.
Tužilaštvo za organizovani kriminal smatra da je izostajanje Subotića i njegovog branioca koji je izostao sa prošlog pretresa u maju, usmjereno na odugovlačenje postupka sa ciljem da nastupi zastarelost.
Zastarelost krivičnih djela za koje se terete Subotić i ostali moglo bi da nastupi u oktobru ove godine.
Subotić, kao i ostali prvostepenom presudom koja je izrečena 18. jula 2014. godine, oslobođeni su zbog nedostatka dokaza za tvrdnje iz optužnice, ili su optužbe protiv njih odbijene zbog zastarelosti krivičnog gonjenja za djela iz 1995. godine.
Tužilaštvo smatra da nije nastupila zastarelost krivičnog gonjenja za djela za koja su optužbe odbijene, kao i da se sporna oslobađajuća presuda zasniva na dokazu na kojem se ne može zasnivati, odnosno na iskazu svjedoka iz Makedonije Jovana Ristovskog i dokumentaciji koju je nezakonito nabavio, što je i sam rekao tokom prvostepenog suđenja.
Ristovski je makedonski državljanin koji je dokumentaciju sam dostavio sudu, a na osnovu koje je sud zaključio da je - vojska švercovala cigarete, a ne Subotić i ostali okrivljeni.
Tužilaštvo je predložilo da sud Subotića osudi na kaznu od osam godina zatvora zbog organizovanja šverca cigareta u Srbiju tokom devedesetih godina, a njegovi saradnici na kaznu od dve do šest godina zatvora.
Osim Subotića, okrivljeni u tom slučaju su bivši direktor Savezne uprave carina Kertes, Subotićev sestrić Nikola Milošević, Milan Ranković, Ivana Krčmarić, Jovica Ranđelović, Stevan Banović, Nebojša Nikolić, Milan Milanović, Dragi Dodevski, Ivana Olujić, Miodrag Zavišić, Milovan Popivoda, Miroslav Pešić i Luka Nenadić.
Oni se terete za krivična djela zloupotreba položaja odgovornog lica za koje je zaprijećena kazna od dvije do 10 godina zatvora i zloupotreba službenog položaja za koje je zakonom predviđena kazna od dvije do 12 godina zatvora.
Subotić je sredinom septembra 2013. godine prvi put iznio svoju odbranu pred sudom i negirao optužbe da je organizovao kriminalnu grupu koja je krijumčarila cigarete, tvrdeći da je postupak protiv njega montiran kako bi mu političari iznuđivali novac.
Do tada mu se sudilo u odsustvu, jer je do jula 2013. godine bio nedostupan pravosudnim organima Srbije kada mu je odlukom suda ukinuta potjernica, a pritvor zamijenjen jemstvom.
Sedam godina je bio u bjekstvu, od pokretanja istrage za šverc cigareta u Srbiji 2006. godine, ali je 19. jula 2013. godine položio jemstvo od 538.000 eura, odnosno upisao je hipoteku na kuću u korist suda.
Prethodno je u više navrata nudio višemilionsko jemstvo do čak pet miliona uvra, ali je sud to odbijao.
Odlukama Specijalnog suda koje su još na snazi, Subotiću su pritvremeno oduzete nekretnine i lokali u Srbiji i Crnoj Gori, ali te odluke ostaju na snazi do pravosnažnog okončanja postupka.
Optužnicom se tereti da je bio na čelu grupe koja je švercovala cigarete tokom 1995. i 1996. godine iz Makedonije u Srbiju i prodavala ih pravnim i fizičkim licima.
Grupa je, prema optužnici, na štetu budžeta stekla korist od 28 miliona eura i šest miliona američkih dolara.
Subotić je, i pored višegodišnje potjernice na snazi, slobodno živio i radio u Švajcarskoj, a 2008. godine Moskva je odbila da ga izruči Srbiji, jer ruski zakon nije priznavao krivično djelo za koje se Subotić teretio prije prekvalifikacije djela, odnosno izmjene optužnice.
Optužnica je izmijenjena 2013. godine, u aprilu, kada je promijenjen Krivični zakon. Prvom optužnicom sudilo mu se za zloupotrebu službenog položaja, a sada za zloupotrebu položaja odgovornog lica pošto odgovara kao vlasnik privatne firme.
Bonus video: