Mozambik se nalazi na ivici haosa dok čeka presudu u ponedjeljak, a kojom će biti određeni konačni rezultati spornih izbora održanih u oktobru. Optužbe za neregularnosti izazvale su višenedjeljne proteste tokom kojih su snage bezbjednosti ubile desetine ljudi.
Opozicioni predsjednički kandidat Venansio Mondlane zaprijetio je "haosom" ukoliko Ustavni savjet potvrdi preliminarne rezultate izbora. Prema tim rezultatima, kandidat vladajuće stranke, Daniel Čapo, osvojio je 70,7% glasova, dok je Mondlane dobio 20,3%.
Partija Podemos, koja podržava Mondlanea, tvrdi da bi trebalo da ima 138 od 250 mjesta u parlamentu, umjesto 31 koliko je izborna komisija saopštila da su osvojili, prenosi Gardijan.
Katolički biskupi Mozambika izjavili su da je došlo do ubacivanja glasačkih listića, dok su posmatrači EU ukazali na "neregularnosti tokom brojanja glasova i neopravdane izmjene izbornih rezultata".
Mondlane je više puta izjavio da je on pobijedio na izborima i pozvao svoje pristalice na masovne proteste, što je gotovo zaustavilo ekonomiju zemlje, uključujući zatvaranje granica i prekid trgovine sa Južnoafričkom Republikom.
Snage bezbjednosti reagovale su žestoko, ubivši najmanje 130 ljudi i ranivši stotine drugih, prema izvještaju organizacije Human Rights Watch. Lokalni mediji prenijeli su da su 14. decembra pripadnici snaga bezbjednosti ubili dvojicu ožalošćenih na sahrani blogera poznatog kao Mano Šotas, koji je ubijen dok je uživo prenosio protest dva dana ranije.
Neki protesti su nedavno postali nasilni, pri čemu su zapaljene kancelarije vladajuće stranke Frelimo, a statua bivšeg ministra odbrane Alberta Čipandea, koji se smatra zaslužnim za ispaljivanje prvog metka u ratu za nezavisnost Mozambika, srušena.
Mondlane je u petak, u jednom od svojih redovnih obraćanja koje emituje na Fejsbuku sa nepoznate lokacije u inostranstvu, izjavio: "U ponedjeljak cijela zemlja mora stati". On tvrdi da je napustio zemlju kako bi izbjegao atentat.
Mondlane je pozvao građane Mozambika da se mole u nedjelju.
"Dajemo priliku da se molimo za sudije Ustavnog savjeta, da se molimo za [njegovu predsjednicu] Lusiju Ribeiro, kako bi u ponedjeljak pravda izašla na vidjelo, a izborna istina ne bi bila predstavljena kao laž", kazao je.
Odlazeći predsjednik Mozambika, Filipe Nijusi, odbacio je Mondlaneove tvrdnje da planira da ostane na vlasti, izjavivši u četvrtak uveče da će napustiti funkciju u januaru, kako je i planirano.
On je implicitno kritikovao Mondlanea, rekavši: "Brine nas što je proces izbora naših lidera pretvoren u izgovor za izazivanje i pogoršavanje društvenih tenzija i nasilnih djela".
Zenaida Mačado, istraživačica Human Rights Watch-a, izjavila je da je vladajuća administracija "odlučila da označi cijeli protestni pokret kao nasilan kako bi opravdala vlastitu prekomjernu upotrebu sile".
"Činjenica da su neki pojedinci unutar protesta postali nasilni ne označava cijele proteste kao nasilne", kazala je.
Iako većina analitičara smatra da je došlo do određenog nivoa izbornih manipulacija, neki tvrde da nije jasno da li je Mondlane zaista pobijedio.
"Većina od 70% za Frelimo bila je ogromno iznenađenje za sve. Ali isto tako ne možete reći da je Venansio Mondlane pobijedio. Jednostavno ne znamo", rekao je Aleks Vines, član grupe posmatrača iz Komonvelta.
"Glasovi za opozicionu partiju Renamo značajno su opali u njihovim tradicionalnim uporištima. Frelimo je od toga profitirao. U urbanim sredinama Podemos i posebno Venansio su imali uspjeh, ali to nije dovoljno za većinu", dodao je.
Četvoro od sedam sudija Ustavnog savjeta imenovano je od strane parlamentaraca Frelimoa, dok je predsjednicu imenovao Nijusi.
"Sve zavisi od onoga što će reći u najavi – da li će potvrditi trenutne rezultate sa manjim izmjenama ili će doći do promjene, što je malo vjerovatno. Spremamo se za posljedice", rekao je Adrijano Nuvunga, direktor Centra za demokratiju i ljudska prava, mozambičke nevladine organizacije.
Bonus video: