Vlasti u Srbiji azilante šalju u Tutin i Sjenicu

Po zakonu, Srbija je obavezna da pruži smještaj i dokumenta svakome ko zatraži azil dok se njegov zahtjev ne riješi
80 pregleda 11 komentar(a)
Srbija azilanti, Foto: FoNet
Srbija azilanti, Foto: FoNet
Ažurirano: 28.11.2013. 20:29h

Vlasti u Srbiji su se mučile pokušavajući da sklone stotine tražilaca azila iz hladne šume nakon što su barake koje su za to bile namijenjene zapaljene tokom protesta mještana sela iz okoline Obrenovca.

Imigranti koji su oko 20 dana proveli u šumi u blizini Centra za azilante u Bogovađi biće smješteni u privremene centre u Sjenici i Tutinu, rekao je za B92 državni sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije Vladimir Božović.

Srpska vlada našla se na meti sve češćih kritika zbog problema sa smještajem imigranata, koji dolaze mahom iz Afrike i sa Bliskog istoka zvanično tražeći azil.

Sa prvim snijegom problem je postao izraženiji jer veliki broj njih boravi pod vedrim nebom. Pokušaji izgradnje novog centra za azilante do sada su bili spriječeni zbog protesta mještana.

Vlasti su 27. novembra pokušale da desetine tražilaca azila privremeno smjeste u napuštene radničke barake koje se nalaze u okolini Obrenovca, ali su mještani blokirali put, tako da su imigranti veći dio vremena proveli u autobusima.

Jedna od baraka površine oko 400 kvadratnih metara preko noći je sravnjena sa zemljom, dok su druge dvije oštećene u požaru, saopštila je policija dodajući da je zbog tog incidenta uhapšena jedna osoba.

"Postoje osnovi sumnje da je M. G. (34) oko 23 sata, u toku protesta mještana sela Ušće i Skela organizovanih protiv privremenog smještaja azilanata, zapalio montažnu baraku... U požaru nije bilo povrijeđenih", saopštila je policija.

Tražioci azila su kasno sinoć privremeno smješteni u hotel Obrenovac.

"Smješteni su u hotel kako bi mogli da se okupaju i nešto pojedu", kazala je Jelena Marić, portparolka srpskog Komesarijata za izbjeglice.

"Ovo je samo privremeno. Nećemo odustati".

Azilanti su uplašeni i zbunjeni reakcijom mještana na njihov dolazak.

"Želim da kažem da mi nismo teroristi. Mi smo došli jer u našim državama nema života. Mi smo obični ljudi, dobri ljudi“, kazao je jedan od njih za Radio slobodna Evropa.

"Mislim da su čuli mnogo priča, loših priča o nama i zato mislim da nas se boje. Nisu nam dali šansu.“

Broj onih koji traže azil u Srbiji povećao se sa 52 koliko je zabilježeno 2008, na gotovo 4.000 koliko ih je registrovano ove godine.

Po zakonu, Srbija je obavezna da pruži smještaj i dokumenta svakome ko zatraži azil dok se njegov zahtjev ne riješi. U toj zemlji rijetko ko dobije azil, ali procedura odobravanja može trajati i godinu dana.

Pošto EU sprečava ulazak na svoju teritoriju tradicionalnim rutama preko Mediterana, migranti sve više pokušavaju da se njenih granica domognu preko zemalja bivše Jugoslavije.

Broj onih koji traže azil povećao se nakon Arapskog proljeća, a naročito poslije izbijanja rata u Siriji, a priliv u Evropu je pojačan preko Turske i Grčke.

Bonus video: