Granica Kosovo-Makedonija blokirana, traži se rješenje

Nezadovoljni makedonski prevoznici blokirali su granične prelaze Blace i Jažince za sve tipove vozila, što je dovelo do prekida saobraćaja u oba smjera
144 pregleda 1 komentar(a)
Ažurirano: 12.09.2013. 16:03h

Kosovski embargo za makedonske proizvode i kamione za transport, koji je na snazi punih pet dana, doveo je do blokade granice, a zvaničnici iz Skoplja i Prištine apeluju da se nađe rješenje za novonastalu situaciju.

Nezadovoljni makedonski prevoznici blokirali su granične prelaze Blace i Jažince za sve tipove vozila, što je dovelo do prekida saobraćaja u oba smjera. Makedonske vlasti su prethodno, kao odgovor na prištinski embargo, uvele ulazne takse za sve građane Kosova koji ulaze u Makedoniju, kao i za njihova vozila.

Makedonski vicepremijer zadužen za ekonomiju Vladimir Peševski juče je pozvao ministarku trgovine Kosova Mimozu Kusari Ljilju na zajednički TV duel na kojem će suočiti argumente i, kako je istakao, u interesu istine kako bi se prevazišla novonastala situacija.

"I ja i vi smo svjedoci prilično neprijatne situacije u kojoj su se našle Makedonija i Kosovo, a u javnosti kruže različite informacije i mišljenja oko motiva, razloga i činjenice na kojima se bazira aktuelna situacija", naveo je Pesevski.

"To uzrokuje zabunu i ne doprinosi prevazilaženju situacije. Smatram da građanima dugujemo istinu. Zato vas pozivam na zajednički TV nastup gdje ćemo pred očima javnosti moći da prezentujemo naše argumente, a građani će da zaključe o čemu je zapravo riječ. Taj TV nastup može da bude na Alsat televiziji ili na televiziji koju vi odaberete, a čiji se program emituje u obje države", napisao je vicepremijer Peševski u pismu kosovskoj ministarki.

Kosovska radiotelevizija objavila je da je kosovski Premijer Hašim Tači zatražio da se brzo riješi situacija između Kosova i Makedonije i zadužio ministarku trgovine Kusari Ljilju da to riješi najkasnije do danas. Tači je izjavio da blokada granice nije u interesu ni Kosova, ni Makedonije i da je suprotna njihovim evroperspektivama.

On je naveo da je razgovarao sa makedonskim premijerom Nikolom Gruevskim da se sve vrati u normalu, kako je bilo prije uvođenja embarga i makedonske ulazne takse za građane Kosova.

Makedonska vlada neće promijeniti prethodno zacrtani plan i do sredine septembra neće ukidati odluku o ograničenom uvoza brašna po pravilima CEFTA, javlja Sitel televizija. Vlada u Skoplju smatra da su ucjene neprihvatljive i neće podleći pritiscima i ucjenama koji dolaze iz Kosova.

"Ograničeni uvoz brašna najranije će biti ukinut 15. septembra kada se stabilizuje domaće tržište", izjavio je u avgustu vladini portparol Aleksandar Georgijev.

"Mjera, koja je u saglasnosti sa pravilima CEFTA, nije okrenuta samo prema Kosovu, već prema svim zemljama CEFTA. Iz ovoga proizlazi da kosovski embargo nije ekonomski, zato što bi u tom slučaju trebalo da se desi početkom jula, a ne nedjelju dana prije ukidanja mjere", kažu nezvanično u makedonskom timu za pregovore sa Prištinskim vlastima.

Da u pozadini stoje politički motivi potvrđuju i same kosovske vlasti, kod kojih postoje različiti stavovi oko embarga za makedonske proizvode i kamione za transport. Među motive ubrajaju se i predstojeći izbori na Kosovu.

Predsjednik kosovskog parlamenta Jakup Krasnići krenuo je u direktan napad na premijera Tačija i ministarku Kusari Ljilju, ocijenivši da u kosovskoj vladi odluke ne donosi premijer, već vicepremijerka Mimoza Kusari Ljilja.

"Čemu ovo nastojanje naše vlade da dokaže svoju muškost na prelazu Blace, a ne u Briselu i na graničnim prelazima sa Srbijom? To su pitanja koje traže odgovore. Da se ovo ne dešava slučajno - kako bi se otrgla pažnja od glavnih problema koje zemlja ima? Jedno se zna - ko je tu premijer?", navedeno je u izjavi Krasnićija.

"Glas Amerike" navodi da u pozadini cijelog trgovinskog rata koji su započele vlasti u Prištini stoji srpsko brašno.

"Na mala vrata srpski biznismeni pokušavaju da preko Kosova prodaju brašno u Makedoniji. Kosovari koji su pokušali to da unesu u Makedoniju, ostali su i bez brašna i bez para", navodi "Glas Amerike", potencirajući da je to dovelo do nervoze i nezadovoljstva što je rezultiralo embargom.

Galerija

Bonus video: