Javnost u Hrvatskoj i dalje je podijeljena, ali je većinom protiv odlaska predsjednika Iva Josipovića u Beograd na predsjedničku inauguraciju Tomislava Nikolića.
Kako izveštavaju mediji, Josipović ne odgovara na mnogobrojna novinarska pitanja hoće li ići u Beograd na inauguraciju ili neće, pa "Jutarnji list" prenosi i njegovu jučerašnju izjavu iz Brisela da nije dobio poziv i da se poziv preko medija ne upućuje.
Rekao je da će s Nikolićem moći da sarađuje ako on pokaže da dijeli principe za zajedničku evropsku budućnost, dodavši da svim susjedima, pa i Srbiji želi da što prije ispune kriterijume za ulazak u EU.
"Moramo voditi računa o tome da bude vrlo jasno kako dijelimo zajedničku evropsku budućnost i siguran sam da kada bude jasno da je Nikolić na tom tragu neće biti prepreka za saradnju, ali on to treba da pokaže i dokaže", prenose mediji Josipovićeve reči.
Prema pisanju "Jutarnjeg lista", najveće političke stranke u Hrvatskoj saglasne su oko toga da Josipović ne treba da ide na inauguraciju, a pozivaju se i na neslužbene informacije iz Josipovićevog kabineta da će Josipović odbiti poziv kad ga primi.
Za razliku od predsjednika poslaničkih klubova HDZ-a, Socijaldemokratske partije, Hrvatskih laburista i Hrvatskog demokratskog sabora za Slavoniju i Baranju, potpredsjednik Istarskog demokratskog sabora Damir Kajin smatra da Josipović neće pogriješiti ako ode u Beograd, jer bi to moglo da bude ponovno uspostavljanje normalnih političkih odnosa, ali neće pogriješiti ni ako ne ode, jer treba demistikovati ulogu koju je Nikolić imao u ratnim događajiima u Hrvatskoj.
"Pantovčak prekida odnose sa Srbijom", piše riječki "Novi list", ističući da će Josipović "ignorisati svog novog kolegu Nikolića sve dok ga ovaj ne uvjeri da je potpuno i zauvijek odustao od agresivnih velikosrpskih ideja".
Citira se i neslužbena izjava iz Josipovićevog kabineta da se nadaju da poziv na inauguraciju neće ni stići, uz ocjenu da je Hrvatska pokazala da ima zrelu demokratiju spremnu za saradnju u regionu koji je "Nikolićev izbor vratio u simboliku 90-ih".
List se poziva na izvore iz Josipovićevog kabineta koji smatraju da SAD i EU griješe kada procjenuju da će se Nikolić promijeniti po uzoru na bivšeg šefa HDZ-a Iva Sanadera i da će od Nikolića dobiti više nego od Borisa Tadića.
"To je greška jer su Hrvatska i Srbija bitno različita društva od kojih je hrvatsko bilo opsjednuto idejom da postane dijelom EU, a srpsko nije", prenosi "Novi list" stav iz Josipovićevog okruženja.
Internet sajt Indeks.hr piše da analitičar Žarko Puhovski navodi tri razloga protiv odlaska Josipovića u Beograd.
Prvi je što ni Nikolićev prethodnik Tadić nije došao Josipoviću na inauguraciju, drugi je unutrašnjopolitički, a to je pritisak javnosti da se ne ide zbog "teško objašnjivih" izjava Nikolića, koje su na jedan neuspio način pokušali da sakriju.
Treći je spoljnopolitički - da je Srbiji u ovom trenutku mnogo više potrebna Hrvatska, nego Hrvatskoj Srbija.
"Jedan, ali veliki razlog za odlazak je što bi hrvatski predsjednik u Beogradu bio neformalni predstavnik EU što bi ojačalo naš položaj u briselskoj vanjskoj politici", rekao je Puhovski.
Bivša premijerka Jadranka Kosor izjavila je "Večernjem listu" da je ministarstvo spoljnjih i evropskih poslova Vesne Pusić moralo da reaguje kada je postalo jasno da je "Nikolić zaista rekao da je Vukovar srpski grad".
"Ministarstvo je moralo poslati službenu protestnu notu Beogradu i tražiti izvinjenje za tu izjavu. A, ako bi ono stiglo, Josipović bi mogao da ode na inauguraciju", rekla je Kosor i podsjetila na Tadićev nedolazak u Zagreb na Josipovićevu inauguraciju zbog toga što je bio pozvan i kosovski predsjednik.
Novi generalni sekretar HDZ-a Milijan Brkić vjeruje da će Josipović, shodno svojim ustavnim ovlašćenjima, samostalno donijeti odluku o tome hoće li otići na inauguraciju Nikoliću ili neće.
"Verujemo i da će, pored potrebe uspostavljanja i održavanja dobrosusjedskih odnosa, voditi računa i o njegovim nedavnim izjavama i o svemu što je činio tokom agresije na Hrvatsku i govorio nakon rata. Očekujemo da će Josipović prije donošenja odluke zatražiti službeno izjašnjenje Srbije na najvišem nivou", rekao je Brkić za "Večernji list".
Mnogi posmatrači očekuju da će Zagreb dobiti direktivu iz Brisela i da će Josipović morati u Beograd.
Da hrvatski predsjednik ne treba da ide u Beograd smatra i Mate Kapović, docent na Filozofskom fakultetu i radikalni protivnik pristupanja EU.
"S obzirom na Nikolićevu ekstremističku prošlost i osnovane sumnje da je riječ o ratnom zločincu, mislim da ne treba ići na inauguraciju, iako nemam iluzija da je naša vlast bitno bolja od one u Srbiji", kaže Kapović.
Istoričar Tvrtko Jakovina smatra da argumenti za dlaku pretežu na stranu odlaska u Beograd. U ovom momentu je predsjednik Srbije u lošoj poziciji, mora se opravdavati za svoje izjave i dolazak na inauguraciju može biti pozitivan za međunarodnu poziciju Hrvatske, a nedolazak neće politički značiti ništa", kazao je Jakovina, dodajući da i slovenački premijer Janez Janša misli slično kao i Nikolić, samo sa slovenačkih pozicija, pa ipak odnosi između Hrvatske i Slovenije neće biti prekinuti.
Bonus video: