Srpske vladajuće demokrate i desničarska opozicija juče su vodili mrtvu trku za kontrolu nad Srbijom nakon tijesnog rezultata izbora, sa kojih su socijalisti Ivice Dačića izašli kao najveći pobjednik.
Srpska napredna stranka (SNS) Tomislava Nikolića je proglasila pobjedu i najavila pregovore o formiranju nove vlade. Međutim, rezultat je pokazao da je Demokratska stranka (DS) predsjednika Borisa Tadića u boljoj poziciji da nađe saveznike za formiranje vladajuće koalicije.
Prema Centru za slobodne izbore i demokratiju (CESID), SNS je osvojila 24,7 odsto glasova a DS 23,2 odsto.
Tadić i Nikolić u drugom krugu. SNS ispred DS >>>
Sa 16,6 odsto glasova, treća je Socijalistička partija Srbije (SPS) i ona će vjerovatno imati ključnu ulogu u odlučivanju o tome ko će formirati novu vladu. Uveliko se očekuje da će se socijalisti prikloniti DS-u. Ministar unutrašnjih poslova i lider SPS-a Ivica Dačić mogao bi biti sljedeći premijer, što je i najavio na sinoćnoj konferenciji za novinare.
„Možda se u Srbiji još ne zna ko će biti predsjednik, ali se sigurno zna ko će biti premijer“, izjavio je Dačić u izbornom štabu SPS-a i najavio da od danas počinje kampanju za naredne predsjedničke izbore, koje će „sigurno dobiti“.
„SPS ima ogromni potencijal da ucjenjuje“, rekao je Rojtersu analitičar Zoran Stojiljković. „Oni su bliži demokratama i imaće velike zahtjeve.“
Republička izborna komisija saopštila da je Tadić osvojio 969.639 glasova, a Nikolić 956.588 glasova, pa je tako razlika između prvog i drugog predsjedničkog kandidata u prvom krugu 13.051 glasova.
Tadić i Nikolić očekivano idu u drugi krug predsjedničkih izbora koji će biti održan 20. maja.
Tadić i Nikolić takmičiće se u drugom krugu izbora za predsjednika Srbije 20. maja, prema konačnoj procjeni CESID-a.
Ta organizacija je sinoć saopštila da je Tadić osvojio 26,7 odsto, a Nikolić 25,5 odsto glasova.
Prema Ustavu Srbije, premijer ima veća ovlašćenja od predsjednika.
Nikolić je sinoć izjavio da od danas očekuje pregovore sa drugim strankama o formiranju nove vlade Srbije i da očekuje da će pobijediti u drugom krugu predsjedničkih izbora.
Nikolić je sinoć izjavio da od danas očekuje pregovore sa drugim strankama o formiranju nove vlade Srbije i da očekuje da će pobijediti u drugom krugu predsjedničkih izbora
Programski direktor CESID-a Marko Blagojević rekao je na konferenciji za novinare da je na parlamentarnim izborima Srpska radikalna stranka osvojila pet odsto i da je na ivici cenzusa, dok su Ujedinjeni regioni Srbije prešli censuz i osvojili 6,1 odsto, kao i koalicija Preokret koja je osvojila 6,6 odsto.
Demokratska stranka Srbije osvojila je 7,2 odsto glasova, a da su Dveri ostale „ispod crte“ sa 3,7 odsto glasova, kao i Reformistička stranka sa 0,2 odsto i Pokret radnika i seljaka Zorana Dragišića sa 1,5 odsto glasova.
Izvan parlamenta ostali su i Socijaldemokratski savez Nebojše Lekovića sa 0,4 odsto glasova i Komunistička partija Josip Broz sa 0,1 odsto glasova.
Blagojević je podsjetio da je cenzus za manjinske stranke 0,4 odsto i naveo da je Savez vojvođanskih Mađara dobio 2,4 odsto glasova i ušao u parlament.
Poslanika će dobiti i manjinska lista Nijedan od ponuđenih odgovora Đorđa Vukadinovića, koja je osvojila 0,5 odsto.
Na granici cenzusa su manjinska SDA Sandžaka Sulejmana Ugljanina sa 0,4 odsto glasova i manjinska lista Sve zajedno koja je takođe osvojila 0,4 odsto.
Izvan parlamenta ostali su i Koalicija Albanaca Preševske doline, osvojila je 0,2 odsto, i Crnogorska partija sa 0,1 odsto.
Na izborima su se birali novi predsjednik, 250 poslanika za sastav novog republičkog parlamenta, 120 poslanika Skupštine Vojvodine i odbornici u skupštinama 24 grada i 150 opština u Srbiji.
Na parlamentarne izbore izašlo je 61,08 odsto građana upisanih u birački spisak, a na predsjedničke izbore 61,14 odsto, saopštila je sinoć Republička izborna komisija. U Srbiji je pravo glasa imalo 6.770.013 birača.
"Srbija se ne odriče Kosova"
"Srbija je zrela za promjenu“, rekao je Nikolić juče nakon glasanja na Novom Beogradu. „Siguran sam da će narod poslati poruku da shvata ozbiljnost situacije.“
Nikolić je tokom kampanje govorio da SNS želi Evropsku uniju i poslove i investicije koje ona može ponuditi. Međutim, poručio je da se Srbija u zamjenu za to ne može odreći Kosova.
„Želimo Evropsku uniju ako EU želi nas“, poručio je ovaj bivši upravnik groblja i lider populističke desnice, koji je jednom rekao da će se Srbija radije postati ruska provincija nego članica EU.
Tadić, koji je predsjednik Srbije od 2004, glasao je u opštini Stari grad.
„Sjetite se atmosfere od prije četiri godine, ili osam, ili 12, kada je to bilo pitanje života ili smrti“, rekao je novinarima. „To pokazuje koliko se jedna država može promijeniti.“
Za vrijeme vladavine DS-a, Srbija je zatvorila jedno mračno poglavlje hapšenjem i izručenjem Hagu Radovana Karadžića i Ratka Mladića, a u martu je postala kandidat za članstvo u EU.
Međutim, očekivalo se da je birači kazne zbog ekonomske krize koja je gurnula stopu nezaposlenosti na 24 odsto i oslabila dinar. Njen spoljni dug iznosi 24 milijarde eura a prosječna mjesečna zarada 380 eura.
Za DS je takođe vezan rasprostranjeni utisak o političkoj kulturi kilijentelizma i korupcije nakon više od decenije na vlasti.
„Demokrate su imale šansu, koju su prokockale, tako da je došlo vrijeme za promjenu“, izjavila je za Rojters 59-godišnja beogradska medicinska sestra Olga Nikolić, koja je glasala za opoziciju.
„Demokrate su imale šansu, koju su prokockale, tako da je došlo vrijeme za promjenu“, izjavila je za Rojters 59-godišnja beogradska medicinska sestra Olga Nikolić
Nikolić je bivši zamjenik predsjednika ultranacionalističke Radikalne stranke Vojislava Šešelja, kojem se sudi u Hagu. Radikali su bili ideološki saveznici Slobodana Miloševića i dijelili su vlast sa njim kada je NATO bombardovao Srbiju 1999. da bi zaustavili zločine nad kosovskim Albancima. Nikolić je raskinuo sa radikalima 2008. kada se stranka podijelila zbog EU integracija.
Tadić, psiholog po profesiji, smatra da je u pitanju samo kozmetička promjena a DS je tokom kampanje upozoravala Srbe da će glasanje za Nikolića biti „kockanje sa evropskom budućnošću Srbije.“
EU razmatra da li da otvori pistupne pregovore sa Srbijom sljedeće godine, koji bi mogli trajati do 2020.
Od sljedeće vlade će se očekivati da sprovede reforme pravosudnog i penzionog sistema, sredi javni sektor i obračuna se sa kriminalom i korupcijom.
Zapadne diplomate ne kriju sumnjičavost prema Nikolićevoj politici i kapacitetu njegove stranke da reformiše državu.
Trijumf nacionalističkih stranaka mogao bi uticati na stav Beograda prema regionalnom pomirenju, prije svega sa Kosovom.
„Niko ne sme da vas laže“
„Njujork tajms“ piše da je „harizmatični“ Dačić stekao popularnost kombinujući patriotizam, pragmatizam i proklamovanje socijalne pravde.
„U odgovoru na ljutnju naroda na vladajuću elitu, on je lukavo prilagodio Miloševićev slogan 'Niko ne sme da vas bije' u „Niko ne sme da vas laže'“, piše njujorški list.
Dačić je u jednom nedavnom intervjuu izjavio da nije reinkarnacija Miloševića, čiji je bio portparol.
Rekao je „Nikad se ne možemo vratiti u to doba.“
Dokaz toga je njegovo zalaganje za članstvo Srbije u EU i jake odnose sa SAD, ali je takođe upozorio da bi se Srbija mogla okrenuti Rusiji ukoliko 27-člani blok postavi priznavanje Kosova kao uslov za članstvo.
Izbor između dva zla
Ekonomska situacija u Srbiji je gora nego što je većina ljudi očekivala da će biti. Ljudima koji se bore da prežive dojadio je arogantni politički establišment.
„Svi su obećali isto. U čemu je onda razlika?“, izjavio je 70-godišnji beogradski penzioner Veselin Rakovac.
„Glasao sam za Tadića čisto iz navike.“
Srbi se žale da im teško ostvareni napredak ka Evropi, uključujući ukidanje viza 2009, ništa ne znači jer ne mogu priuštiti avionsku kartu. Srećko Šekeljić (33), proevropski bloger, izjavio je uoči glasanja da je prije četiri godine ponosno glasao za Tadićeve demokrate, ali da je sada toliko razočaran ekonomskom situacijom i endemskom korupcijom da će na glasački listić nacrtati tužni izraz lica i baciti ga u rijeku Savu.
Više od sto hiljada Srba, ili četiri odsto birača, najavilo je da će poništiti listiće na dan izbora, prema CESID-u.
„Primoran da biram između korumpirane Demokratske stranke i vojske mraka, radije neću nikome dati glas“, rekao je Šekeljić.
Galerija
Bonus video: