Donji dom njemačkog parlamenta nije donio nikakvu odluku o početku pregovora o članstvu Sjeverne Makedonije i Albanije u Evropskoj uniji.
Bundestag je u četvrtak ratifikovao protokol o članstvu Sjeverne Makedonije u NATO, ali nije raspravljao o davanju podrške pokretanju pregovora o članstvu u EU sa Skopljem ili Tiranom, prenio je Balkan insajt.
Bez takve odluke Bundestaga, njemačkla vlada ne može odobriti pokretanje pregovora sa dvije države na sastanku Evropskog savjeta 18. juna u Luksemburgu.
To znači, kako navodi Balkan insajt, da se to može najranije desiti u septembru nakon povratka Bundestaga sa ljetnje pauze. Dojče vele je prenio da je atmosferu u Bundestagu „zapalio”Jirgen Tritin iz opozicione stranke Zeleni, koji je rekao da oko početka pregovora Skoplja sa Briselom, postoji sukob unutar same vlade. „Kancelarka je protiv, a ministarstvo spoljnih poslova se obavezalo na početak pregovora. Koalicija po tom pitanju ne može da se složi”, rekao je Tritin.
Njemačko ministarstvo spoljnih poslova predvode socijaldemokrate (SPD), koje se zbog bliksih veza sa strankom SDSM makedonskog premijera Zorana Zaeva, zalagalo za njegov dolazak na vlast i otvaranja pregovora sa EU.
Tritin je ocijenio da je grčki premijer Aleksis Cipras žrtvovao svoju političku karijeru da bi postigao Prespanski sporazum, i da će izgubiti vlast na narednim izborima.
„Moja sumnja je da kancelarka i CDU žele da odgode debatu o ovoj temi dok stranka Nova demokratija ne dođe na vlast u Grčkoj i blokira Sjevernu Makedoniju u EU”, rekao je Tritin.
Član CDU Kristijan Šmit je ocijenio da Tritinovi stavovi nemaju „veze sa realnošću”. On je pohvalio ulogu Sjeverne Makedonije na Balkanu, nazivajući je „uporištem mira”. Prema Šmitu, strateški interes Njemačke je da zemlje Zapadnog Balkana postanu dio EU i najavio da će pregovori sa EU početi „uskoro”.
Šmit je rekao da bi Sjeverna Makedonija i Albanija trebalo da počnu pregovore u paketu, ali je naglasio da se Albanija trenutno suočava sa „određenim problemima”, i da zbog toga potrebno duže vremena da prostudira izvještaj EK o toj zemlji.
Kriminal i korupcija u regionu su glavni problemi koje ističu protivnici otvaranja pristupnih pregovora.
Odugovlačenje u Berlinu pojačaće zabrinutost Sjeverne Makedonije i Albanije, koje su suočene i sa sumnjama Francuske, Holandije i Danske u vezi sa proširenjem EU.
Obje države su se nadale da će ovog mjeseca dobiti zeleno svjetlo za početak pregovora.
Francuska insistira na unutrašnjim reformama EU prije eventualnog novog proširenja i prošle godine u junu se usprotivila predlogu da se Sjevernoj Makedoniiji i Albaniji odredi datum za početak pregovora, iako je Evropska komisija i prošle godine predložila da oni počnu.
Zaev je ove nedjelje izjavio da će podnijeti ostavku ako EU ovog mjeseca ne odobri Sjevernoj Makedoniji datum početka pregovora.
U intervjuu za belgijski list “Soar”, Zaev je naglasio da je EU to obećala a Sjeverna Makedonija zaslužila zbog sprovedenih reformi i naročito sporazuma o sređivanju odnosa sa Grčkom i Bugarskom. Na pitanje kako gleda na to da je Evropska komisija predložila da se datum pregovora odobri istovremeno Sjevernoj Makedoniji i Albaniji, koja za to ima male izglede jer je u teškoj političkoj krizi, pa zato sad ta odluka izmiče i za njegovu zemlju, Zaev je odgovorio da bi bilo nepravedno da njegova zemlja bude zaustavljena zbog Albanije.
Zaev je kazao da bi njegova vlada, ako ne dobije datuma za početak pregovora, izgubila većinu u parlamentu i tad bi „zaprijetila opasnost da se vrati nacionalizam i ekstremizam” kakav je ranije postojao i „razorio prava i demokratske slobode, kao osnove normalne zemlje”.
On je rekao da na to ne bi čekao već bi odmah dao ostavku. Premijer Sjeverne Makedonije je mišljenja i da bi, u slučaju da na sastancima vodećih tijela EU ovog mjeseca, ne bude dato „zeleno svjetlo” za pregovore sa Skopljem, to ugrozilo privlačnu moć EU za cijeli zapadni Balkan i „ojačalo interes spoljnih sila za taj dio Evrope, gdje su prisutne Kina i Rusija”.
Licemjerno je davati lažnu nadu
U intervjuu za portal “Politiko” u Briselu, makedonski ministar spoljnih poslova Nikola Dimitrov je rekao da blokiranje pregovora nije u skladu sa željom predsjednika Francuske Emanuela Makrona da predvodi i osnaži EU.
On je dodao da će izgledi članstva u EU pomoći Sjevernoj Makedoniji da se približi standardima EU u oblastima poput odgovornosti političara, slobode medija i ekonomske konkurentnosti. Kao takvo, proširenje je način da se demonstrira moć „evropskog magnetizma”, rekao je Dimitrov.
Zvaničnik Jelisejske palate je ove nedjelje izjavio za „Politiko” da Francuska još nije odlučila uvezi sa tim hoće li podržati početak pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom.
„Uvijek smo bili jasni da je ideja srljanja u proširenje rizična jer je licemjerno tim državama ulivati nadu da će u Evropi biti sjutra kad to zapravo traje veoma dugo”, rekao je zvaničnik, koji je želio da ostane anoniman.
Mihael Rot, njemački ministar za evropske poslove, saopštio je prošle nedjelje da su Sjeverna Makedonija i Albanija sprovele reforme koje je tražio Brisel i da je sada na EU da ispuni svoj dio dogovora. On je, takođe, rekao da su pregovori o članstvu dobar način da se zadrži uticaj EU kada je u pitanju balkansko dvorište, gdje nastoje da se nametnu rivalske sile poput Rusije, Kine, Turske i arapskih država.
Bonus video: