Crnogorska partija traži od Ane Brnabić uvođenje jezika u službenu upotrebu

Zakon utvrđuje obavezu lokalne samouprave da uvede u ravnopravnu službenu upotrebu jezik i pismo nacionalne manjine čiji procenat u ukupnom broju stanovnika na njenoj teritoriji dostiže 15 odsto
104 pregleda 14 komentar(a)
Crnogorska partija, Foto: Crnogorska partija
Crnogorska partija, Foto: Crnogorska partija
Ažurirano: 03.08.2017. 18:44h

Predstavnici Crnogorske partije u Srbiji su danas zatražili od premijerke Srbije Ane Brnabić da se "posveti i založi" za ostvarivanje ustavnih prava crnogorske nacionalne manjine na korišćenje jezika u službenoj upotrebi.

Crnogorska partija reagovala je na izjavu premijerke Brnabić poslije sastanka u Podgorici s predsjednikom Vlade Crne Gore Duškom Markovićem, da "očekuje poštovanje prava Srba, njihovog jezika, identiteta i kulturnog nasljeđa u toj državi".

U saopštenju je CP podsjetila Brnabić da u opštini Vrbas opštinsko rukovodstvo izbjegava da uz postojeći srpski, mađarski i rusinski, uvede i crnogorski jezik u službenu upotrebu, iako su ispunjeni svi zakonom propisani uslovi.

Ta partija je opštinskim vlastima 13. juna ove godine uputila novi zahtjev za uvođenje crnogorskog jezika u službenu upotrebu.

Zakon o službenoj upotrebi jezika i pisma utvrđuje obavezu lokalne samouprave da uvede u ravnopravnu službenu upotrebu jezik i pismo nacionalne manjine čiji procenat u ukupnom broju stanovnika na njenoj teritoriji dostiže 15 odsto.

Kako se navodi u saopštenju partije, po rezultatima posljednjeg popisa stanovništva iz 2011. godine, u opštini Vrbas živi 7.353 pripadnika crnogorske zajednice, što čini 17,5 odsto od ukupnog broja stanovnika.

"Odgovora iz opštine Vrbas još nema, identično kao i na ranije zahtjeve", piše u saopštenju, a zahtjeve su od 2010. godine do danas podnosili osim Crnogorske partije i predstavnici Udruženja Crnogoraca Srbije "Krstaš".

Pored Vrbasa, jedina opština u Srbiji gdje su ispunjeni zakonom propisani uslovi za uvođenje crnogorskog jezika u službenu upotrebu je opština Mali Iđoš, koja je to uradila 2010. godine na zahtjev udruženja "Krstaš".

Bonus video: