Vulinova stranka podnijela Skupštini Srbije predlog zakona o stranim agentima

"Državu su nam preplavili raznorazni profesionalni aktivisti koji se uz enormne naknade stranih nalogodavaca bore za sve osim za interese sopstvene države i svojih sunarodnika", rekao je poslanik Bojan Torbica

11903 pregleda 16 komentar(a)
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Narodni poslanici vladajućeg Pokreta socijalista Aleksandra Vulina podnijeli su Skupštini Srbije predlog zakona o registru agenata stranog uticaja, javio je list Danas.

U predlogu zakona, koji su juče podnijeli Bojan Torbica i Đorđe Komlenski, članovi poslaničke grupe Srpske napredne stranke (SNS), navodi se da se agentima stranog uticaja smatraju "sva udruženja i neprofitne organizacije koje u pretežnom dijelu finansiraju ili na drugi način pomažu druge države, njihovi organi, međunarodne i strane organizacije, strani državljani ili registrovane nevladine organizacije koje se finansiraju iz inostranstva".

Dodaje se da se pod finansiranjem u pretežnom dijelu podrazumijeva da je udruženje ili neprofitna organizacija u posljednjih godinu dana od navedenih subjekata primila više od polovine ukupnih sredstava.

Predlog zakona kao strane subjekte prepoznaje "vladu, izvršne organe druge države ili stranu političku stranku, fizičko lice koje nema državljanstvo Srbije i prebivalište u Srbiji ili pravno lice ili grupu pravnih lica koja je organizovana, registrovana ili osnovana po propisima druge države ili koja ima sjedište u drugoj državi".

Agent stranog uticaja, prema predlogu zakona, je i neprofitna organizacija "koja se bavi političkim djelovanjem ili političkim aktivnostima, kao i drugim aktivnostima koje se odnose na političko organizovanje i djelovanje usmjereno na ugrožavanje demokratije, narušavanje integriteta Srbije, kršenje sloboda i prava zajamčenih Ustavom Srbije i raspirivanje nacionalne, rasne ili vjerske mržnje i netrpeljivosti".

Istupanja predstavnika agenata stranog uticaja, štampani materijali i materijali koji se objavljuju putem elektronskih medija, informacionih i telekomunikacionih mreža, ili se na drugi način vrši njihova distribucija, moraju imati oznaku da je organizacija upisana u Registar agenata stranog uticaja, koji uspostavlja i vodi Ministarstvo pravde Srbije, navodi se u predlogu zakona.

U slučaju da neprofitna organizacija postupa i sprovodi aktivnosti, a nije upisana u Registar agenata stranog uticaja, ili nije podnijela prijavu za upis, Ministarstvo nadležnom sudu dostavlja predlog za zabranu obavljanja rada i podnosi prijavu protiv odgovornih lica u skladu sa odredbama krivičnog zakonodavstva Srbije, dodaje se.

Predlog zakona predviđa i kazne. Neprofitna organizacija biće kažnjena novčanom kaznom od 100.000 do 2.000.000 dinara, a odgovorno lice kaznom od 5.000 do 200.000 dinara kada ne obilježe promotivni materijal u skladu sa zakonom, ne podnesu prijavu ili prilikom podnošenja prijave ili dopune prijave daju netačan podatak u vezi sa upisom u Registar, kada ne dostave dopunu prijave o izvršenim promjenama u propisanom roku, i kada ne dostave finansijski izvještaj propisan zakonom.

Torbica je rekao da se "u domaćoj javnosti već duže vrijeme vodi jalova rasprava o potrebi veće transparentnosti rada nevladinog sektora" i dodao da je "poražavajuća činjenica da u Srbiji postoje i nesmetano djeluju udruženja koja otvoreno rade protiv državnih i nacionalnih interesa".

"Državu su nam preplavili raznorazni profesionalni aktivisti koji se uz enormne naknade stranih nalogodavaca bore za sve osim za interese sopstvene države i svojih sunarodnika. U cilju daljeg sprečavanja ovakvog djelovanja, predlažemo temeljnu izmjenu zakonske regulative finansiranja nevladinog sektora", kazao je Torbica.

Torbica, poslanik partije koja je od 2012. dio široke koalicije oko SNS-a, naveo je da će uskoro predložiti i zakon koji će "detaljnije regulisati finansijsku kontrolu nevladinog sektora i sprečiti prelivanje novca sa računa jedne na račun druge nevladine organizacije kako bi se zataškali izvori i tokovi finansiranja", prenosi Danas.

Zakon o stranim agentima je ove godine željela da usvoji vlast Republike Srpske, ali je poslije kritika iz EU i SAD povukla taj predlog iz entitetskog parlamenta, neposredno pred njegovo usvajanje. Kritičari su tvrdili da je taj predlog bio sličan ruskom zakonu o stranim agentima iz 2012. koji je vlast u Rusiji koristila za obračun sa neistomišljenicima.

Bonus video: