Strana Napulja koja se ne vidi na Instagramu

Južni italijanski grad je postao popularna destinacija za turiste, modele i glumce u eri društvenih mreža. Ipak, i dalje je nemilosrdan za mnoge svoje mlade ljude

47958 pregleda 38 reakcija 11 komentar(a)
“Koliko god da je Napulj lijep, on je i tako ružan”, Foto: Shutterstock
“Koliko god da je Napulj lijep, on je i tako ružan”, Foto: Shutterstock

Dok su turisti išli za mirisom pice, pozirali pored plavo-bijelih murala Dijega Maradone na ulicama sa raširenim vešom i divili se dekadentnoj ljepoti Napulja, osamnaestogodišnji mladić i dvadesetšestogodišnje bliznakinje poginuli su kada je eksplodirala improvizovana fabrika pirotehnike u kojoj su radili.

Njihova spaljena, unakažena tijela pronađena su među eksplozivima i flašama deterdženta koje su takođe pakovali da bi zaradili za život u kući među maslinama i narandžama blizu antičke rimske citadele Herkulaneum kod Napulja.

Smrti u novembru troje mladih Napolitanaca koji su prihvatili opasne poslove za oko 25 eura dnevno jer nisu mogli da nađu bolje, naglasile su činjenicu da, uprkos nedavnom usponu Napulja i turističkom bumu, grad ostaje nemilosrdan za mnoge mlade ljude koji žive u njemu.

“Napulj je kao grobnica”, rekao je Adamo Dumbia (38) nakon što je bacio grumen zemlje na grob Samuela Tafčiua, vjerenika svoje pastorke, koji je poginuo u eksploziji. “Lijep je spolja, ali ne želite da vidite šta je unutra”.

Sahrana Samuela Tafčiua
Sahrana Samuela Tafčiuafoto: Printscreen

Od pandemije, Napulj je postao senzacija na Instagramu. Turizam je naglo porastao, posebno među strancima, od kojih su mnogi grad upoznali kroz romane Elene Ferante. Holivudski glumci su ga posjećivali. Manekenka Emili Ratajkovski fotografisala se u dresu Napolija. Bezbrojne objave na Instagramu prikazuju starije preplanule Napolitance sa tetoviranim grudima, teškom šminkom i krstovima na žarkom ljetnjem suncu. Čarli XCX je o ovim prizorima pjevala u pjesmi “Sve je romantično”. Sve je to doprinijelo izgradnji zavodljive slike Napulja, koja je privukla mase milenijalaca.

Međutim, ako je napuljska gizdava dekadencija popularna na društvenim mrežama, grad istovremeno prolazi kroz mnogo manje romantičnu, trajnu i surovu degradaciju koja obuzima omladinu iz njegovih siromašnijih četvrti.

Uprkos novcu od turizma, grad ima jednu od najviših stopa nezaposlenosti mladih u Italiji - 43 procenta. Oružano nasilje je ponovo buknulo, a ove jeseni tri tinejdžera su ubijena u roku od 20 dana. Oko šestine poslova u regionu je na crno, a mladi Napolitanci masovno napuštaju školu i grad.

Napulj se, još jednom, ističe kao svojevrsni simbol Italije. Njegova pica, sunce, dijalekt i maniri odavno predstavljaju ono što mnogi zamišljaju kada pomisle na Italiju. Sada, Napulj takođe simbolizuje jedan od najbolnijih paradoksa zemlje: toliko privlačan strancima, a tako zastrašujući za sopstvenu omladinu.

“Napulj je grad sa najviše protivrječnosti”, rekao je Luka Bjanki, direktor istraživačkog centra Svimez, koji proučava jug Italije. “I te protivurječnosti eksplodiraju.”

Aurora i Sara Espozito
Aurora i Sara Espozitofoto: TikTok

Bliznakinje Aurora i Sara Espozito, koje su poginule u eksploziji fabrike pirotehnike, odrasle su na periferiji Napulja sa samohranom majkom. Video snimci sa TikTok profila prikazuju Auroru s izbijeljenom kosom i širokim osmijehom sa protezama, kako pjeva i igra uz napolitanske pjesme.

Kao i mnogi drugi tinejdžeri u tom kraju, napustile su školu sa 14 godina. Radile su povremene poslove, kao spremačice i u pekari, ali novca je ponestajalo. Povremeno su išle na spavanje bez večere i prijećeno im je iseljenjem iz stana koji su dijelile s majkom i Aurorinom petogodišnjom ćerkom, rekla je njihova starija sestra Đuzi Espozito.

Kada su pronašle posao u proizvodnji vatrometa na crno, prihvatile su ga jer nisu imale izbora.

Njihov poslodavac, koji je uhapšen i zatvoren nakon eksplozije, smjestio ih je u kuću bez struje u Pontičeliju, istočnom predgrađu Napulja, i svakog jutra ih je vozio na posao.

Bliznakinje nisu imale nikakvog iskustva s rukovanjem zapaljivim materijalima, a improvizovana fabrika nije imala sigurnosne sisteme, saopštila je policija. Čak ni toalet nije postojao.

Sa njima je radio i Samuel Tafčiu, osamnaestogodišnji sin albanskih imigranata. Prije oko godinu i po dana upoznao je Rozitu Đorđeti, sedamnaestogodišnju Napolitanku koja je takođe živjela u Pontičeliju, području pogođenom siromaštvom i nasiljem mafije Kamora. I Samuel i Rozita su napustili školu sa 14 godina.

U junu im se rodila ćerka Ana Kjara. Njih troje su spavali zajedno u krevetu u stanu koji su dijelili s Rositinom majkom, njenim partnerom i dvoje od Rozitinih četvoro braće i sestara. Samuel je julu, kada je napunio 18 godina, zaprosio Rozitu. Svake nedjelje, rekao je Rozitin otac, odvajao je 50 eura za njihovo vjenčanje.

Međutim, krajem novembra Rozita je stavila ruke na Samuelov bijeli kovčeg na groblju sjeverno od Napulja i šaputala: “To nije Samu, nije Samu.”

“Više bih voljela da je išao da krade”, rekla je Rozita tog popodneva.

“Mogao je da završi u zatvoru. Ali zatvor je lak. Sada ga ne mogu vidjeti, ne mogu ga dodirnuti, ne mogu pričati s njim”, rekla je. “Svi naši snovi su izgoreli zajedno s njim.”

Uprkos novcu od turizma, grad ima jednu od najviših stopa nezaposlenosti mladih u Italiji - 43 procenta. Oružano nasilje je ponovo bunknulo, a ove jeseni tri tinejdžera su ubijena u roku od 20 dana. Oko šestine poslova u regionu je na crno, a mladi Napolitanci masovno napuštaju školu i grad

Tri dana nakon Samuelove sahrane, na groblju u podnožju vulkana Vezuv, Đuzi Espozito se srušila na tlo dok su pogrebnici spuštali bijele kovčege njenih sestara u grobove. Prije nekoliko godina, rekla je, izgubila je i supruga i djevera dok su radili na crno.

“Zašto moramo voljeti ljude da bismo ih izgubili?” pitala je. “Zašto moramo ovako živjeti?”

Njen stric, Rozario Espozito, posmatrao je sve to. “Ovako se živi u Napulju”, rekao je.

Njegov sin, 21-godišnjak, planira da se preseli u Švedsku, dodao je. “On ne smije da završi ovako”, rekao je, pokazujući na grobove.

Sahrana bliznakinja koje su poginule u eksploziji
Sahrana bliznakinja koje su poginule u eksplozijifoto: Printscreen

Glavni razlog za preovlađujući rad na crno, prema mišljenju stručnjaka koji proučavaju region, jeste stalno visoka nezaposlenost i nizak nivo obrazovanja, posebno među mladima, što poslodavcima daje ogroman uticaj.

Neuspješan eksperiment s industrijalizacijom, loša politička uprava i dominantno prisustvo mafijaške organizacije Kamora omeli su ekonomiju, a mnogi dostupni poslovi su niskog nivoa u sektoru usluga, rekli su stručnjaci.

Sada turizam transformiše centar grada, a mračni, vlažni “basi”, odnosno stanovi u prizemlju, pretvaraju se u jedinice za kratkoročno iznajmljivanje. I dok neki pronalaze poslove na crno kao konobari ili turistički vodiči, stručnjaci kažu da turizam ne donosi značajno povećanje radnih mjesta s višim platama.

Zločini povezani s oružjem su u porastu među obespravljenom omladinom Napulja, prema policijskim izvještajima, a italijanski ministar unutrašnjih poslova nedavno je najavio specijalnu operaciju za razoružavanje grada.

Međutim, sve to rijetko dospijeva na društvene mreže posjetilaca.

Instagram i TikTok, rekao je Ćiro Pelegrino, šef napuljske redakcije informativnog portala Fanpage, ključni su za privlačnost Napulja, jer omogućavaju da njegove mane ostanu van kadra.

“Ako suzite svoje vidno polje i prikažete samo djelove grada”, rekao je, “postoje djelovi Napulja koji su izuzetno fotogenični za Instagram”.

Na napuljskoj obali, gdje se nalaze luksuzni hoteli, Antonio Maimone je održavao javne vrtove s palmama i ogromnim kaktusima s pogledom na šetalište Mergelina, popularno mjesto za noćni život.

Tamo je prošle godine njegov osamnaestogodišnji sin, Frančesko Pio Maimone, ubijen zalutalim metkom koji ga je pogodio u srce. Dvadesetogodišnji muškarac optužen je za ubistvo. Obojica su dolazili iz marginalizovanih područja Napulja.

Kada ga je metak pogodio, Frančesko Pio, koji je napustio školu sa 16 godina i povremeno radio kao perač kontejnera za smeće, upravo je bio završio obuku za pica majstora.

“Prečesto mladi u Napulju imaju samo nekoliko izbora: drogu, dilovanje ili pucnjavu”, rekao je Maimone.

“Koliko god da je Napulj lijep”, rekao je, “on je i tako ružan”.

Pored napuljske željezničke stanice nalazi se ogroman mural Maradone, argentinske fudbalske legende koji je Napoliju donio šampionate i postao jedan od najvećih narodnih heroja grada i simbol nade i napolitanskog ponosa. U dijelu Maradoninog oka, umjetnik je naslikao portret Frančeska Pia.

Priredila: A. Š.

Bonus video: