Šefovi država i vlada sedam mediteranskih država članica EU usvojili su Atinsku deklaraciju posle sastanka u grčkoj prijestonici.
Oni su istakli posvećenost evropskom jedinstvu i uvjerenje da predstojeći samit EU u Bratislavi treba da postavi političke temelje za novu viziju Evrope, javlja ANA.
Lideri Kipra, Francuske, Grčke, Italije, Malte, Portugalije i Španije ocjenili su u tekstu Deklaracije da je EU potreban novi podsticaj kako bi odgovorila na zajedničke izazove sa kojima se države članice suočavaju, uz jačanje vrijednosti slobode, demokratije i vladavine prava, kao i tolerancije i solidarnosti.
"Vizija Evrope mora da bude zasnovana na konkretnim mjerama koje će doprinijeti bezbjednosti evropskih građana i poboljšati im živote, učvrstiti globalnu i regionalnu ulogu Evrope, unaprijediti rad evropskih institucija i obezbjediti njihovu demokratsku odgovornost", stoji u tekstu.
Evropski projekt se mora graditi na perspektivi za Mediteran kao za region mira, stabilnosti i prosperiteta, poručuje se u Deklaraciji.
Lideri mediteranskih zemalja članica EU predlažu, kao konkretne mjere, obezbjeđivanje unutrašnje i spoljne bezbjednosti Evrope, jačanje saradnje u regionu Mediterana i sa afričkim zemljama, podsticanje privrednog rasta i investiranja u Evropi, jačanje programa za mlade i pružanje odgovora na izazov migracija.
Italijanski premijer Mateo Renci poručio je, posle samita u Atini, da je potrebna "drugačija Evropa", prenosi grčka agencija.
"Govorimo o moralu, o našoj budućnosti zasnovanoj na velikim idejama, a ne samo o birokratiji i nacionalizmu", rekao je Renci na zajedničkoj konferenciji za novinare sa svojim kolegama u Atini.
Prema Rencijevim rečima, Atinska deklaracija je veoma važna, jer predstavlja "dodatu vrednost" opisu Evrope koja se razlikuje od dosadašnje.
Buduća Evropa treba da bude zasnovana na dubljim vrijednostima - to treba da bude "socijalna Evropa ideja i lepote", zaključio je italijanski premijer, nazvavši Evropu "mekom silom" kojoj treba dati istinski identitet.
Bonus video: