Situacija u ruskoj ekonomiji nije riješena i vlada očekuje manji pad bruto domaćeg proizvoda (BDP) u ovoj godini, izjavio je predsjednik Rusije Vladimir Putin u tradicionalnoj godišnjoj emisiji "Direktna linija" na ruskom Kanalu 1, u kojoj odgovara na telefonska pitanja građana.
Jedno od pitanja građana glasilo je: "Koga biste prije spasili u slučaju davljenja, Erdogana ili Porošenka"?
Putin je odgovorio: "Ako je neko odlučio da se udavi ne možete ga spasiti".
On nije želio da odgovori na pitanje kada će javnosti predstaviti novu "prvu damu".
"Možda ću nekad moći da zadovoljim vašu radoznalost", rekao je Putin.
Rekao je da su pitanja iz privatnog života javnih ličnosti zanimljiva za građane, da to razumije ali da ona nisu od prvostepene važnosti.
Takodje je naveo da se viđa sa bivšom suprugom Ljudmilom, "mada ne baš često".
"Imamo dobre odnose, možda čak i bolje nego ranije. Sa njom je sve u redu, zadovoljna je svojim životom. Ja sam takođe zadovoljan, i kod mene je sve u redu", rekao je Putin i u šali dodao da ne bi htio da zadato pitanje utiče na kurs rublje i cijenu nafte.
"Prošle godine, BDP je pao za 3,7 odsto. Ove godine, vlada očekuje da će se nastaviti blagi pad, ali samo za 0,3 odsto. Naredne godine, očekujemo rast od 1,4 procenta", istakao je Putin.
Ruski predsjednik je takođe poručio građanima da je aktuelno povećanje cena hrane privremeno i da će se cijene stabilizovati, prenosi ruska agencija Tas.
"Ne bi trebalo da štampamo novac, trebalo bi da promijenimo strukturu ekonomije. Planiramo da privreda ostvari rast iduće godine, i iz tog razloga neće biti potrebe za potrošnjom tolike količine sredstava iz Rezervnog fonda koliko smo potrošili prošle godine. Tako da ne bi trebalo da strahujemo", kazao je Putin, prema navodima agencije Rojters.
Putin odgovara na telefonska pitanja svojih sunarodnika, među kojima ove godine preovlađuju ona vezana za poskupljenje robe široke potrošnje i stanje puteva, a aktuelna tema je i spoljna politika.
Kremlj je razmotrio više od milion pitanja Rusa širom zemlje, od kojih će neka dobiti odgovor putem "Direktne linije" sa Putinom, koja se organizuje 14. godinu zaredom, a koja predsjedniku omogućuje da procijeni kakvo je raspoloženje u zemlji i objasni kako spoljnu, tako i domaću politiku, prenosi AP.
Ove godine, više nego u prošlosti, Putin će vjerovatno morati da posveti prilično vremena odgovorima na pitanja vezana za spoljnu politiku, ocjenjuje Dmitrij Trenjin, direktor Karnegijevog centra u Moskvi.
"Rusija je trenutno u ratu na Bliskom istoku. Do sada je bila uspješna, ali su ljudi zabrinuti. Takođe se pitaju šta će se dalje dešavati u Ukrajini", kaže on.
Rusi mogu da na onlajn portalu ili putem društvenih mreža postavljaju pitanja tokom sedmice uoči telefonskog razgovora sa Putinom, a na dan "Direktne linije" mogu da telefoniraju, dok je na određenim lokacijama širom zemlje omogućeno i komuniciranje sa predsjednikom putem video-linkova.
Bonus video: