Grčke banke otvorile su svoja vrata građanima, nakon što su bile zatvorene više od tri nedjelje uslijed velike krize s kojom se ta zemlja suočava.
Kako javlja BBC, građani će napokon, osim na bankomatima, do svog novca moći doći i u poslovnicama banaka, a dnevni limit novca koji mogu podignuti je postavljen na 420 eura.
Ponedjeljak je donio i nove stope poreza pa je tako PDV za brojne proizvode i usluge povećan s 13 na 23 posto. Njemački lanac Lidl u nedjelju je objavio oglase u grčkim novinama u kojem obavještava da se porast PDV-a neće 'prevaliti' na potrošače i da će cijene njegovih proizvoda ostati nepromijenjene, piše francuska novinska agencija AFP.
PDV od 13 posto za hotele ostao je nepromijenjen a za ljekove, knjige i ulaznice za kulturne događaje umanjen je na šest posto.
Grčke banke zatvorene su 29. juna i od tada iz Grčke su svakodnevno stizale slike ljudi koji u redovima čekaju pred bankomatima. Grci će ponovno moći koristiti svoje kreditne kartice u inostranstvu.
Izuzetak će biti napravljen i u kontroli protoka kapitala koji je na snazi od 29. juna, naime, biće moguće dobiti novčane doznake u iznosu do 5.000 eura tromjesečno za sve mlade Grke koji studiraju u inostranstvu, a za potrebe liječenja u inostranstvu grčki će državljani moći iznijeti iz zemlje 2000 eura.
Atina je prošle nedjelje postigla sporazum sa svojim kreditorima te je vlada Aleksisa Ciprasa obećala sprovesti oštre reforme u zamjenu za izdašnu finansijsku pomoć i ostanak u eurozoni.
Krugman: Nisu imali plan B
Dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju, Paul Krugman, saopštio je da je možda precijenio kompetentnost grčke Vlade.
Krugman je do sada otvoreno bio na strani zvanične Atine u dugoročnim pregovorima grčkih vlasti sa međunarodnim kreditorima.
On je naveo da se ljevičarska Syriza suprotstavila kreditorima, ali da nije imala plan B, prenosi B92.
"Nevjerovatno, ali oni su mislili da jednostavno mogu da zatraže bolje uslove, a istovremeno nijesu imali nikakav rezervni plan. To je nevjerovatno", rekao je Krugman u intervjuu za američku mrežu CNN.
Krugman je više puta saopštavao da je petogodišnja kriza u Grčkoj pokazala da nemilosrdne mjere štednje, koje su nametnute Grčkoj i drugim članicama eurozone koje su dobile pakete pomoći, ne spasavaju privredu u recesiji, već je dovode u još gore stanje.
"Zato izgleda da sam precijenio kompetentnost grčke Vlade", rekao je Krugman i pozvao Grke da ustanu i odupru se još oštrijim mjerama štednje.
Galerija
Bonus video: