Tri fatalna teroristička napada za nekoliko sati dogodila su se na tri kontinenta i odnijela na desetine života. Islamisti na društvenim mrežama slave napade.
Prema novom indeksu potencijalne opasnosti od terorističkog napada kojeg je izradila kompanija koja se bavi procjenama rizika, Bagdad je najopasniji grad na svijetu.
Indeks koji 'smrtonosne' gradove rangira prema mogućnosti da budu napadnuti od terorista s obzirom na istoriju grada objavio je Telegraph. Prema tom popisu 64 grada su pod 'ekstremnim rizikom' od napada, a većina ih je na Srednjem Istoku i u Aziji te je 14 u Africi, a samo tri su u Evropi - Lugansk i Donjeck u Ukrajini su na 46. i 56. mjestu, dok je ruski Grozni na 54. mjestu. Čak sedam gradova s 'ekstremnim rizikom' nalazi se u Iraku.
Značajan porast opasnosti bilježi se i u francuskom Parizu koji je prošle godine bio na 201. mjestu, no nakon ovodoišnjih napada 'skočio' je na 97. mjesto.
Britanski grad u kojem je najveći rizik od terorističkog napada je Belfast, a njega slijede Bristol, Cardiff, Manchester i London.
Gradovi su rangirani s obzirom na intenzitet i učestalost napada od prošle godine, a u obzir je uzet i broj i snaga napada u posljednjih pet godina.
Ovo je prvih 12 gradova s 'ekstremnim rizikom' od terorističkog napada:
1. Bagdad, Irak 2. Kabul, Avganistan 3. Mogadiš, Somalija 4. Abudža, Nigerija 5. Sana, Jemen 6. Bejrut, Liban 7. Damask, Sirija 8. Jerusalem, Izrael 9. Islamabad, Pakistan 10. Kairo, Egipat 11. Tripoli, Libija 12. Nairobi, Kenija
U Kuvajtu je odgovornost za napade preuzela ID, napadač iz Francuske od ranije je poznat antiterorističkim jedinicama, a za Tunis niko nije preuzeo odgovornost.
Ovi napadi izazvali su strah da će se zaista ostvariti najave islamista da “će ovo biti mjesec katastrofe sa nevjernike”, piše “Raša tudej”.
U jutarnjim časovima dogodio se teroristički napad u Francuskoj, kada je napadnuta fabrika gasa u blizini Liona. Jedna osoba je ubijena, a njena glava je pronađena okačena na kapiji fabrike. AFP prenosi da je obezglavljeni čovjek bio lokalni biznismen.
Još dvije osobe su povrijeđene u napadu, a jedan napadač je uhapšen.
Emergency services secure the entrance of the Air Products company in Saint-Quentin-Fallavier http://t.co/Ot2lu3CyYT pic.twitter.com/lXJhh7Oz83
— HuffPostUK Pictures (@HuffPostUKPics) June 26, 2015
Francuski predsjednik Fransoa Oland je nazvao incident “pravim terorističkim aktom”, a zvaničnici su naveli i da je osumnjičeni povezan sa pokretom Salafist, koji se vezuje za islamski fundamentalizam.
Nakon događaja u Francuskoj, teroristi su napali i turistički kompleks u Tunisu, u blizini grada Sus. U napadu je najmanje 28 osoba ubijeno, a među njima su britanski, njemački i belgijski turisti, čiji identiteti još uvijek nisu objavljeni.
Raša tudej navodi da niko još uvijek nije preuzeo odgovornost za napad, ali je Islamska država bila odgovorna za teroristički napad u “Bardo muzeju” u martu u prijestonici Tunisa.
U Kuvajtu se dogodio teroristički napad kada je bombaš samoubica ušao u džamiju u kojoj je nalazilo oko 2.000 ljudi. Najmanje 25 osoba je poginulo, a više od 200 ranjeno.
Za ovaj napad odgovornost je preuzeo ogranak Islamske države sačinjen od sunita, navodi "Raša tudej".
Radikalni ekstremisti su preplavili društvene mreže, kako se navodi, objavama kojima slave današnje događaje koristeći hashtag “bloodyfriday” (krvavi petak).
Prošle nedelje Islamska država je objavila poruku u kojoj poziva na pojačane napade u toku ramazana, koji traje do 16. jula.
Ranije danas su visoki funkcioneri Evropske unije izrazili su ogorčenje zbog terorističkih napada u Tunisu, Kuvajtu i Francuskoj i obećali da će se Evropa jedinstveno suprotstaviti teroristima.
Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbjednost Federika Mogerini na kraju današnjeg samita evropskih lidera u Briselu kazala je da su svi narodi na meti terorista.
"Ovi napadi pokazuju da smo svi mete, Arapi, Evropljani, muslimani i nemuslimani", rekla je novinarima visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbjednost Federika Mogerini na kraju današnjeg samita evropskih lidera u Briselu.
Političari i obaveštajne službe iz cijelog svijeta počeli su istragu o tome da li postoji veza između ova tri napada.
“Ovo je prijetnja za sve nas, ovo se danas dogodilo u Tunisu i Francuskoj, ali oni se mogu dogoditi bilo gdje – svi smo suočeni sa prijetnjom. Moramo da se borimo protiv ovog radikalizma koji mijenja mlade umove i moramo da se borimo svim sredstvima”, naveo je premijer Velike Britanije Dejvid Kameron.
“Njujork tajms” je takođe izvijestio da službe rade i u kontaktu su sa stranim kolegama i da pokušavaju da utvrde da li su napadi slučajno bili vremenski usklađeni ili se to dogodilo planirano, a i da je moguće da ih je organizovala Islamska država.
Bonus video: