Španija bi sjutra mogla da doživi politički zemljotres na lokalnim izborima kada bi, kako se očekuje, građani nezadovoljni posljedicama ekonomske krize i korupcionaškim skandalima mogli da kazne vladajuću Narodnu partiju, ali i opozicione socijaliste.
Ankete javnog mnjenja slažu se u jednoj stvari - a to je da bi izbori, usled uspona novih stranaka, mogli da najave kraj dvopartijskog sistema koji je dominirao u Španiji skoro četiri decenije.
Na ove izbore, takođe, se gleda kao na najavu onoga što Španiju može da očekuje na opštim izborima krajem ove godine.
Građanska partija bliska španskim biznismenima, i radikalna levičarska grupa "Mi možemo" djeluju kao nacionalne stranke tek od prošle godine, ali građani u njima vide dobrodošlo osvježenje.
"Španija se suočava sa ozbiljnim problemom političke stabilnosti zato što nema tradiciju koalicionih vlada", kaže Marija Hose Kanel, profesor političke komunikacije na Madridskom univerzitetu.
Birališta se otvaraju u nedelju ujutru, a zatvaraju uveče, a konačni rezultati se očekuju oko ponoći. Biraju se predstavnici u više od 8.100 gradskih skupština i parlamenata u 13 od 17 španskih regiona.
Najveće i najsimboličnije bitke vodiće se u Madridu i Barseloni gdje se očekuje da sada vladajuće partije izgube većinu.
Prema anketi Centra za sociološka istraživanja, Narodna partija premijera Marijana Rahoja mogla bi da osvoji najviše glasova, ali i da izgubi većinu u 11 od 13 regiona.
I dok ništa ne ukazuje da bi Španija mogla da slijedi primjer Grčke, gdje su na vlasti radikalna levica i nacionalisti - "Građani" i "Mi možemo" bi svakako mogli da budu jezičak na tasu u mnogim gradovima i regionima, navodi AP.
Kanel ukazuje da su Španci ranije glasali ideološki - ili za ljevicu ili za desnicu, a da ih je sada kriza natjerala da razmišljaju o programima političkih stranaka.
Bonus video: