Grci su tokom dužničke krize veoma osiromašili, a porez za najsiromašnije je gotovo učetvorostručen dok je za najbogatije povećen samo devet odsto.
U studiji Fondacije "Hans Bekler", čiji su autori grčki analitičari Tasos Janitis i Stavros Zografakis, objavljenoj danas u Berlinu, navodi se da je od početka krize u Grčkoj porez za polovinu najsiromašnijeg dijela populacije poveća čak 337 odsto, dok je istovremeno porez za najbogatije povećan devet odsto, prenosi list Figaro.
Autori studije navode da su direktni porezi u Grčkoj od početka krize povećani 53 odsto, a indirektni 22 odsto.
"Grci su jako osiromašili tokom krize. Prosječan godišnji prihod od 2008. do 2012. je pao za oko 23 odsto, sa 23.100 eura na 17.900", navodi se u studiji.
Nejednakost je istovremeno ozbiljno produbljena, 10 odsto najsiromašnijih izgubilo je 86 odsto njihovog prosječnog godišnjeg prihoda od 8.462 eura koji sada iznosi 1.150 eura.
S druge strane, 30 odsto najviših prihoda je palo za tek negdje 17 do 20 odsto, navode autori.
"Neophodno je promijeniti takvu politiku u zemlji. Porast siromaštva i nejednakosti u uslovima štednje opasno ugožavaju mogućnost ekonomskog oporavka Grčke", zaključuje profesor Gustav Horn i direktor IMK-a ogranka Fondacije Hans Bekler.
Bonus video: