Prošlomjesečni islamistički napadi u Parizu zbližili su njemačku kancelarku Angelu Merkel i francuskog predsjednika Fransoa Olanda, ocjenjuju analitičari.
Oni smatraju da je njihova bliža saradnja rezultirala zajedničkom inicijativom za mir u Ukrajini.
O tome svjedoči gest koji je iznenadio mnoge koji nJemačku kancelarku vide kao proračunatu ženu bez emocija: susrevši se sa Olandom poslIJe januarskih napada u Parizu u kojima je ubijeno 17 ljudi, ona je naslonila glavu na njegovo rame, dirljivo iskazujući saosJećanje zbog tragedije, prenosi AFP.
Krajnje zabrinut zbog sukoba koji bukti na obodima Evrope, francusko-njemački dvojac je skovao mirovni plan, a potom otputovao za Kijev i Moskvu da bi ga predstavio.
"Nikada nismo imali toliko visok nivo saradnje sa nekom drugom delegacijom tokom pregovora. Sa Njemcima savršeno sarađujemo", prokomentarisao je neimenovani francuski diplomatski izvor.
Kada je Oland došao na vlast, mnogi su mislili da bi njegov stil mogao da dovede do bližih ličnih veza sa Merkelovom, iako oni dolaze sa suprotnih polova političkog spektruma.
Očekivalo se da će se njegova umjerenost, za razliku od prethodnika Nikole Sarkozija koji je zaslužio etiketu "zvec-zvec predsjednika", više dopasti tihoj, ali moćnoj kćerki protestantskog pastora.
Oboje ljubitelji fudbala, strastveno su navijali gledajući utakmicu između Francuske i Njemačke, a čak su posle utakmice analizirali igru.
Međutim, sve do prošlomjesečnih napada oni su bili u zahladnjelim odnosima usled neslaganja oko ekonomije u Evropi, na polju na kom se Oland pokazao nesposobnim da odvrati Merkelovu od kursa stroge štednje koji ona, pak, smatra najboljim za prezadužene zemlje poput Grčke.
"Na emotivnom planu, oni su se zaista zbližili poslije napada u Parizu", kaže Štefan Zajdendorf iz Francusko-nemačkog instituta (DFI) u Ludvigsburgu.
"Ona mu je prva telefonirala poslije napada. Takođe je prva obećala da će učestvovati u maršu" koji je privukao milione ljude širom Francuske u znak protesta protiv terorizma i odbrane slobode govora, objašnjava ovaj ekspert.
Šok koji je uslijedio poslije džihadističkih napada, dodaje on, pokazao je da su su Evropljani "na istom brodu".
Konkretna manifestacija ličnog zbližavanja dva lidera bila je najnovija inicijativa za mir u Ukrajini, što je tema u pogledu koje Francuska i Njemačka zastupaju iste stavove.
"Oni su sada čvršći u ubjeđenju da imaju zajedničke vrijednosti i da je na kocki bezbjednost Evrope", kaže Kler Demesme iz Njemačkog savjeta za spoljne odnose.
To je potvrdio i Olandov savjetnik, koji otkriva da su Oland i Merkelova u proteklih par nedjelja svakoga dana razgovarali telefonom ili su se sastajali.
"Svima je jasno da Pariz i Berlin ništa ne mogu da rade jedno bez drugog. Kada ih posmatramo kao cjelinu, govorimo o oko 150 miliona ljudi i dvijema vodećim ekonomijama u Evropi", ističe savjetnik francuskog šefa države.
Govoreći o tandemu Merkel-Oland, nejmački ekspert Zajdendorf je napravio poređenje sa svadljivim parom koji je ostavio po strani svoje sitne čarke da bi se fokusirao na istinski kritične teme.
"Oni nastupaju zajedno, pri čemu su kao prioritet postavili ono što im je zajedničko", objasnio je on.
Iako će među njima, vjerovatno, i dalje povremeno dolaziti do razilaženja u stavovima, naročito kad je riječ o ekonomskoj politici, oni su našli zajednički teren u svojim radnim metodama, dodaje on.
"Oboje su veoma analitični, odmjeravaju ravnotežu moći i moguće kompromisne opcije, pri tom imaju i istu smirenost duha, a Angela Merkel obožava Olandov smisao za humor", zaključuje njemački ekspert.
Bonus video: