Predizborno obećanje zadaje glavobolju Putinu

"Prištedite novac na ratu, ne na ljekarima", pisalo je na jednom transparentu zbog najavljenog zatvaranja najmanje 28 bolnica i otpuštanje do 10.000 radnika
0 komentar(a)
Moskva protest ljekara, Foto: Beta/AP
Moskva protest ljekara, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 30.11.2014. 17:53h

Doktor Semjon Galperin se deset godina bavio medicinskim istraživanjem u Rusiji i isto toliko u Sjedinjenim Državama, radeći u eminentnim institucijama. Uprkos stručnosti, nedavno je dobio ultimatum iz moskovske bolnice gdje radi: Da ode ili ostane kao niži asistent.

Njegovo radno mjesto je ukinuto u okviru opsežnih reformi koje znače zatvaranje najmanje 28 moskovskih bolnica i otpuštanje do 10.000 medicinskih radnika. Zvaničnici kažu da je reorganizacija neophodna da bi se modernizovao oronuli zdravstveni sistem iz sovjetske ere. Očekuje se da hiljade ljekara i pacijenata danas marširaju protiv reformi u okviru prvih masovnih socijalnih protesta u Rusiji za skoro deset godina, piše AP, ocjenjujući to kao prijetnju za predsjednika Vladimira Putina, suočenog sa posrnulom ekonomijom.

Pobuna ruskih ljekara je počela ranije ovog mjeseca, kada su hiljade izašle na ulice da protestuju protiv otpuštanja i zatvaranja bolnica. Prošli put su slični protesti izbili 2005, kada je Putin alarmiran i za nedjelju dana poništio odluku o ukidanju socijalnih benificija za milione penzionera i invalida, te udvostručio penzije, podsjeća AP.

Zbog toga je najmanje 5.000 Rusa učestvovalo je danas u protestnoj šetnji ulicama Moskve.

Pritisak na državni budžet pojačan je zbog udaraca koje je ekonomija te zemlje pretrpjela zbog niskih cijena nafte, pada vrednosti rublje i zapadnih sankcija zbog njene uloge u sukobima u istočnoj

Ukrajini između snaga Vlade iz Kijeva i proruskih pobunjenika.

Mnogi demonstranti bili su obučeni u bijele mantile preko zimskih jakni. Neki su nosili transparente sa imenima bolnica koje su u planu za zatvaranje.

"Prištedite novac na ratu, ne na ljekarima", pisalo je na jednom transparentu.

Svjestan poljedica protesta, Putin je prošlog vikenda tražio od moskovskih vlasti da razmotre reforme kada je njegov savjet za ljudska prava organizovao okrugli sto sa istaknutim ljekarima i sindikalcima koji nisu konsultovani kad su reforme započete.

Galperin kaže da će ostati u moskovskoj Bolnici 11 čak i ako bude morao da radi kad asistent. „Ne mogu da ostavim posao jer smo odlučili da se borimo do kraja.“

Riješen da ne napušta bolnicu: Galperin

Moskovski zvaničnici kažu da samo postupaju u skladu da ruskim zakonom iz 2010. donesenom kako bi se bolnicama pomoglo da okončaju tranziciju iz sovjetske ekonomije i učine ih samostalnim kresanjem dotacija iz budžeta na minimum. Portparolka moskovskog Sekretarijata za zdravstvo Elina Nikolajeva kaže da su otpuštanja neizbježna: „Neki ljekari koji se otpuštaju su nedovoljno kvalifikovani, neki nemaju dovoljno posla“, rekla je.

AP navodi da se o reformama nije razgovaralo sa medicinskom zajednicom i da su detalji objavljeni tek u oktobru nakon što su procurjeli u štampi.

U Galperinovoj Bolnici 11, 136 od 320 pripadnika osoblja, mahom ljekara, obaviješteno je da će bolnica biti zatvorena u aprilu.

Leonid Pečatnikov, zamjenik gradonačelnika Moskve, je na predsjedničkom savjetu za ljudska prava prošle nedjelje rekao da je ta bolnica „monopolizovala“ tretman multiple skleroze u Moskvi.

Nikolajeva je kazala da ljekari Bolnice 11 zloupotrebljavaju svoju poziciju i da gradu nije potrebno toliko neurologa pošto je Moskva kupila visokotehnološku MRI opremu koja olakšava dijagnostifikovanje MS-a.

Galperin i njegove kolege kažu da pružaju terapiju za MS koja se ne može dobiti drugdje u Moskvi.

Moskovske vlasti saopštile su da će ponuditi programe obuke za one koji ostanu bez posla, ali ljekari su to kritikovali, navodeći da to znači da će im biti ponuđeni poslovi za koje nisu kvalifikovani.

"Ne možete tek tako hirurga pretvoriti u psihijatra. On nikad neće biti dobar u tome", rekao je Dmitrij Albertovič, jedan od ljekara koji su protestovali.

Moskovski sekretarijat za zdravstvo održao je prošle sedmice okrugli sto sa medicinskim profesionalcima, dok je gradonačelnik Moskve Sergej Sobjanjin ponudio ljekarima otpremninu od oko 500.000 rubalja (10.700 dolara) svakom.

Ta ponuda se desila samo nekoliko dana prije današnjeg protesta, zbog čega neki smatraju da je njen cilj bio da se odustane od protesta.

Na kraju današnjeg protesta usvojena je peticija koja poziva na ostavku gradonačelnika Sobjanjina i najviših zvaničnika moskovskog zdravstva.

Ne bi bilo tako brutalno da nije obećan bolji standard

AP navodi da je protest ljekara posebno problematičan za Putina jer su skoro svi državni radnici - jezgro njegove baze podrške.

Rusija je protekle decenije bilježila nisku nezaposlenost od oko pet odsto zbog izdašnih dotacija državnim preduzećima, školama i bolnicama.

Nakon političkih protesta, Putin je dobio treći mandat 2012. u velikom dijelu zato što su mu državni radnici povjerovali da će im popraviti standard.

Moskovske vlasti sprovode reformu zdravstvenog sistema kako bi ispunile Putinovo predizborno obećanje, uključujući to da će do 2018. plate ljekara povećati na dvije prosječne zarade.

Pečatnikov, zamjenik gradonačelnika Moskve, je rekao da reforma zdravstva ne bi bila tako brza ili brutalna da nije Putinovog obećanja.

Bonus video: