Neki Ukrajinci su spremni da prodaju glas čak i nakon Euromajdana, pobune protiv korupcije. Međutim, cijena je znatno porasla pošto je država intenzivirala borbu protiv te pojave.
U Ukrajini se kupovina glasova popularno zove „grečka“ ili „heljda“, što je sleng iz vremena kada su kandidati na izborima darivali babuške džakovima tog proizvoda u zamjenu za glasove.
Radio Slobodna Evropa (RFE/RL) piše da je ove godine manje Ukrajinaca koji žele da prodaju glas nakon narodne pobune i dok se država obračunava sa tom praksom. A heljda je, naravno, odavno zamijenjena novcem.
„Dešava se manje 'heljde',“ rekla je novinarima ove nedjelje Irina Bekeškina, direktorka Fondacije za demokratske inicijative, vodećeg ispitivača javnog mnjenja. „A kada se dešava, to nije heljda već suptilnije metode: direktna ili indirektna isplata novca.“
Kako se smanjuje broj „prodavaca“ glasova, cijena glasa je skočila na oko 500 hrivnji (tridesetak eura) uoči današnjih parlamentarnih izbora, kazala je Bekeškina, čija je fondacija 22. oktobra predstavila rezultate ankete o toj praksi.
„Osamdeset sedam odsto nije bilo spremno da lično glasa u zamjenu za novac. Tri odsto - 'pametnih' ljudi - bi uzelo novac od osobe za koju bi inače glasalo“, rekla je Bekeškina.
„Četiri odsto je bilo spremno da to učini ako im odgovara cijena. Međutim, cijena je porasla. Sada žele više od 500 hrivnji za glas“. Uoči parlamentarnih izbora 2012, cijena je iznosila oko 200 hrivnji.
Predsjednik Petro Porošenko je pooštrio kazne za kršenje izbornog zakona, posebno za „heljdu“.
Novi zakon, objavljen u parlamentarnom listu „Glas Ukrajine“ 22. oktobra, predviđa kazne do 5.000 hrivnji ili dvije godine zatvora za Ukrajince koji prodaju glasove.
Za kupovinu glasova je zaprijećena kazna do tri godine iza rešetaka.
Porošenko za raskid sa prošlošću
Porošenko je juče pozvao Ukrajince da izaberu većinu koja će sprovesti proevropsku reformsku agendu i raskinuti sa sovjetskom prošlošću.
Da bi u tome uspio, potrebna mu je „većina u parlamentu, koja se zalaže za reforme i nije korumpirana, koja je proukrajinska i proevropska, a ne prosovjetska“, rekao je u obraćanju javnosti preko televizije.
Porošenko, koji je ubjedljivo pobijedio na izborima u maju, raspisao je prijevremene izbore da bi očistio parlament od lojalista bivšeg predsjednika Viktora Janukoviča i obezbijedio jači legitimitet za prozapadnu vladu u Kijevu, suočenu sa pritiskom Rusije.
On je takođe obećao da će se pridržavati mirovnog plana sa ciljem rješenja sukoba na istoku putem pregovora i isključio mogućnost pokretanja ofanzive u separatističkim uporištima.
Bonus video: