Ruski predsjednik Vladimir Putin posjetom Beogradu prije svega želi da pošalje jasnu poruku da je Rusija aktivan igrač i u Evropi, ali i nasljedik antifašističke borbe i moderne demokratije, ocijenio je politički analitičar Dušan Janjić.
On je rekao da bi trebalo očekivati da će Putin tokom posjete Beogradu, 16. oktobra, reći nešto značajnije u vezi sa situacijom u Ukrajini i najaviti razrješenje te krize uz aktivnu ulogu Rusije.
Janjić je za Tanjug kazao da je Putin posjetu najprije najavio, a onda jedno vrijeme procjenjivao kako da smanji rizike u slučaju da se posjeta u ruskim i međunarodnim medijima predstavi kao početak izolacije Rusije."Pa je zapravo tako Beograd, koji za Rusiju i nije toliko važan, postao jedino mjesto u koje Putin može da ode".
"Ovo je kratka posjeta, koja prije svega ima potrebu da pokaže da je Rusija aktivan igrač u Evropi i da je zapravo nasljednik antifašističke borbe, a to znači i moderne demokratije", rekao je Janjić.
I dok Putin, dodao je, posjetom želi da pošalje poruku antifašizma, ona se na zapadu čita ne samo kao antifašizam, već i kao poruka protiv Ukrajine, koja je navodno fašistička.
Kad je riječ o temama koje će biti na agendi lidera dvije zemlje, Janjić je naveo nekoliko vrlo važnih ekonomskih tema, među kojima su početak radova na gasovodu Južni tok, ali i neiskorišćeni krediti koje je Srbija dobila od Rusije.
"Neće se ići u detalje, jer je Putin predsjednik, a ne premijer, ali će se govoriti i o tome treba li Rusija da daje kredite ako se oni ne koriste", smatra Janjić.
Navodi da će veoma važne biti teme iz oblasti diplomatije i bezbjednosti koje će se naći na dnevnom redu i uveren je da Rusija neće zaustavljati Srbiju na putu ka EU, ali pretpostavlja da će tražiti da se taj put preispita ukoliko je u vezi sa ulaskom u NATO.
Kosovo, smatra Janjić, ovog puta neće imati ozbiljnije mjesto u agendi, i biće pomenuto kao "stvar na kojoj se gradi prijateljstvo dvije države", dok će važna tema svakako biti predstojeće predsjedavanje Srbije OEBS-om.
Ocijenivši da Srbija trenutno nema aktivnu politiku ni prema Rusiji ni prema zapadu, Janjić tvrdi da tako neće moći još dugo da vodi spoljnu politiku.
"Sigurno da su poseta Vladmira Putina, ali i poruke ambasadora pred njegov dolazak, pritisak na Srbiju da počne da igra proaktivnu politiku, ili na strani Rusije, pa da drži veze sa EU i zapadom, ili na strani EU i zapada sa proaktivnim vezama sa Rusijom", uvjeren je Janjić.
Bonus video: