Turski parlament dao je ovlašćenje vladi da odobri prekogranične vojne intervencije u Iraku i Siriji, u borbi protiv džihadista, pripadnika Islamske države.
Vlada, takođe, može da dozvoli stranim vojnicima da budu stacionirani u Turskoj i koriste njene vojne baze za ovu svrhu, prenio je Rojters.
Debata, a zatim i odobrenje parlamenta, uslijedili su pošto je predsjednik Redžep Tajip Erdogan prošle sedmice nagovijestio da Turska mijenja svoju politiku kako bi preuzela aktivniju ulogu u borbi protiv pripadnika ISIL, koji su se približili na samo nekoliko kilometara od turske granice na sjeveru Sirije.
Mandat od godinu dana, koji je vlada tražila, veoma je širokog obima i ni na koji način ne obavezuje Tursku da šalje oružane trupe u Siriju i Irak, prenijele su agencije.
Vlada bi sada trebalo da odluči o konkretnim koracima, a većina analitičara očekuje obazriv pristup ovom pitanju, prenio je AFP.
Zahtjev vlade odobren je glatko, jer vladajuća Partija pravde i razvoja (AKP) ima većinu u parlamentu, a za njega je glasala i opoziciona stranka Nacionalistički pokret.
Glavna opoziciona Republikanska narodna partija i prokurdska Narodna demokratska partija saopštile su ranije da će glasati protiv.
Sjedinjene Američke Države već dugo vrše pritisak na Ankaru da američkim borbenim avionima ustupi vazdušnu bazu Indžirlik, u regionu Adan na jugu Turske, za napade protiv ISIL u Siriji.
Bonus video: