Dio ruskog konvoja napušta Ukrajinu, Merkel u Kijevu

Članice SB UN nisu tokom jednoiposatne zatvorene sjednice došli do jedinstvenog stava o ruskom humanitarnom konvoju
0 komentar(a)
Ažurirano: 23.08.2014. 08:30h

Njemačka kancelarka Angela Merkel danas se očekuje u Ukrajini, dan nakon što je odluku Rusije da pošalje neautorizovani konvoj humanitarne pomoći u tu zemlju okarakterisala kao “opasnu eskalaciju”.

Više od 100 ruskih kamiona ušlo je u petak u istočnu Ukrajinu bez dozvole ukrajinske vlade, napominje BBC.

Neki od tih kamiona počeli su danas da se vraćaju natrag u Rusiju.

Kijev i zapadni zvaničnici strahuju da bi pomenuti konvoj mogao da bude dio opšte vojne intervencije Rusije.

Međutim, zvaničnici Kremlja insistiraju da se u njima nalaze samo agregati, hrana i piće.

SB UN: Neslaganja oko konvoja

Članice Savjeta bezbjednosti UN nisu tokom jednoiposatne zatvorene sjednice došli do jedinstvenog stava o ruskom humanitarnom konvoju za istok Ukrajine.

Stalni predstavnik Rusije pri UN Vitalij Čurkin izjavio je poslije sjednice da neke članice SB UN ne brine humanitarna katastrofa na istoku Ukrajine, već samo situacija sa ruskom kolonom vozila koja je dopremila pomoć Lugansku.

Čurkin je na sjednici, kako su prenijele ruske novinske agencije, podsjetio da je Ukrajina 12. avgusta odobrila pružanje humanitarne pomoći.

"Neke članice Savjeta nije zanimalo to što na istoku Ukrajine ginu civili, što je tamo humanitarna katastrofa, već ih je brinula činjenica da Rusija pruža humanitarnu pomoć ljudima koji su pod oružanom vatrom", rekao je ruski diplomata.

Čurkin je, kako prenosi Itar-Tas, rekao da se situacija u SB UN "unekoliko smirila" poslije sastanka na kom je objasnio da je Rusija u kontaktu sa ukrajinskim vlastima i podsjećanja da je "Rusija uputila humanitarnu pomoć na istok Ukrajine pošto je dobila zvaničnu saglasnost vlade te zemlje".

"Što se tiče prekora povodom uvažavanja suvereniteta, ponavljam, dobili smo od njih zvaničnu saglasnost, razmatralni smo s njima to pitanje, a ako su oni htjeli da prevare, to je njihov problem. Želimo da pomognemo onima kojima je to potrebno", rekao je ruski ambasador pri UN.

"Mi smo 12. avgusta dobili od njih notu sa saglasnošću (za prijem humanitarnog konvoja). Tek poslije toga kolona vozila krenula je na ukrajinsku teritoriju", kazao je Čurkin ruskim novinarima.

"To što imaju ljude koji govore da nemaju nalog, a istovremeno pucaju na Lugansk, to je prosto nepošteno. Mi to ne možemo da trpimo i dali smo odgovarajuće saopštenje", kazao je Čurkin.

Čurkin je podsjetio i na usvajanje rezolucije 2.165 o Siriji, kojom se dozvoljava direktna isporuka humanitarne pomoći bez saglasnosti vlade i istakao da je to "određena pravna inovacija, koja ne može da se prenebregne".

"Međutim, u datom slučaju (sa Ukrajinom) može se smatrati da smo dobili saglasnost vlade", rekao je.

Rojters je prenio izjavu britanskog ambasadora pri UN Marka Lajala Granta da nijedna zemlja nije stala u odbranu Moskve, ali da su "mnoge članice Savjeta nazvale prelazak humanitarnog konvoja "ilegalnom i jednostranom" akcijom Rusije".

Čurkinova reakcija na izjavu predstavnika Velike Britanije, koja predsjedava SB UN u avgustu, bila je da se nekoliko zemalja sa razumjevanjem odnose prema ruskoj poziciji, a naveo je da su među njima Kina i zemlje Južne Amerike, preneo je Itar-Tas.

Ruski servis Radio UN javio je da Grant saopštio da je na sjednici izvještaj podnio pomoćnik generalnog sekretara Svjetske organizacije za politička pitanja Oskar Fernandes-Taranko, koji je izrazio zabrinutost zbog eskalacije situacije i jednostrane odluke Rusije da uputi kolonu vozila preko ukrajinske granice.

Pomoćnik generalnog sekretara UN je rekao je da je Svjetska organizacija u kontaktu sa ukrajinskim vlastima kako bi se žiteljima istoka zemlje dopremila pomoć.

U UN je izražena nada da će razgovori planirani za 26. avgust u Minsku dovesti do smanjenja napetosti i plodonosnog diplomatskog dijaloga, navodi Radio UN.

Galerija

Bonus video: