Njemačka kancelarka Angela Merkel rekla je večeras, u TV duelu sa svojim protivkandidatom na predstojećim izborima 22. septembra, Perom Štajnbrikom, da Njemačka danas ima više zaposlenih nego ikada prije i usredsrijedila se na svoju politiku u borbi s evropskom dužničkom krizom.
"Njemačka je pokretač rasta, Njemačka je sidro stabilnosti i željela bih da nastavimo tim kursem", kazala je Merkelova u duelu s Štajnbrikom koji je uživo prenosilo nekoliko televizijskih kanala.
Rival Merkelove, kandidatkinje Hrišćansko-demokratske unije (CDU), Per Štajnbrik iz Socijaldemokratske partije Njemačke (SPD), rekao je da želi da obezbijedi veću "socijalnu pravdu", iznijevši podatke o minimalnim nacionalim ličnim dohodcima.
Prema posljednjim anketama, blok Merkelove ima veliku prednost nad Štajnbrikovim socijaldemokratama i najvjerovatnije će njena koalicija desnog centra ponovo dobiti većinu na izborima, prenio je AP.
U Njemačkoj je TV duel između najboljih kandidata održan četvrti put, a tokom 90 minuta, Merkelova i Štajnbrik odgovarali su na pitanja četvoro novinara. Za razliku od prethodnih duela, pored klasičnih političkih novinara, kao voditelj je bio prisutan i Štefan Rab, poznato lice njemačke industrije zabave.
Kandidati su za odgovor na svako pitanje na raspolaganju imali najviše 90 sekundi, a očekivalo se da će debatu gledati 20 miliona ljudi.
Televizijske debate pred izbore imaju dugu tradiciju u Njemačkoj. Tokom 70-ih i 80-ih bilo je uobičajeno da se sastanu vrhovi svih stranaka, zastupljenih u parlamentu i čak do četiri sata razgovaraju o glavnim pitanjima kampanje.
Ova tradicija je, međutim, prekinuta poslije izbora 1987. i izborne kampanje tokom 90-ih su bile bez diskusija.
Tek na izborima 2002. duelom između kandidata Gerharda Šredera i njegovog izazivača Edmund Štojbera TV duel je ponovo oživljen, ali sa izmjenama i dopunama, u formatu kakav su razvili američki mediji. Za razliku od mnogih drugih država, u Njemačkoj se prvo biraju poslanici na izborima za Bundestag, a tek potom se bira kancelar.
Štojber i Šreder su imali čak dva duela od po 90 minuta, četiri i dvije nedjelje prije izbora. U to vrijeme goruće teme su bile njemačko učešće u ratu u Iraku i katastrofalne poplave u istočnom dijelu zemlje.
Interesovanje je bilo ogromno - kod medija, ali i među biračima. Prenos oba duela je pratilo po 15 miliona gledalaca. Toliku pažnju privlače samo prenosi vrhunskih sportskih događaja.
Tim duelima je 2002. otpočela nova tradicija, nastavljana i na narednim izborima - javni servis i dvije najveće privatne TV stanice prenose duel paralelno i imaju zajedničku ekipu koja realizuje ovaj dio izborne kmpanje.
Mediji, birači i dva najbolja kandidata - svi su brzo zavoljeli ovaj novi amerikanizovani format, pa nije ni čudo da je institucionalizovan. Ipak, ima i kritika. Posljednje izdanje 2009. je kritikovano kao navodno dosadna i beskorisna rasprava između Merkelove i Štajnmajera: ona tada i sada kancelarka, on tada vicekancelar u velikoj koaliciji, govorili su u istom tonu.
Od 2002. tim istraživača sa različitih univerziteta pomno prati televizijske duele i reakcije na njih.
Jedna od kritika na račun duela je da su samo dvije velike partije i njihovi kandidati za kancelara u centru pažnje. Zato je vodeći kandidat FDP, Gido Vestervele, 2002. podnio žalbu Saveznom ustavnom sudu, jer je i on htio da učestvuje u debati.
Sud mu nije dao za pravo, obrazlažući to time da u Njemačkoj pokrivanje stranaka mora zaista da bude uravnoteženo, ali ne u svakom pojedinačnom slučaju.
Ove godine će, ipak, i manje stranke ući u igru. U ponedjeljak, poslije duela Merkelove i Štajnbrika, na televiziji će biti panel diskusija vodećih kandidata FDP, Zelenih i ljevice.
Dakle, u ovoj izbornoj godini će sve stranke zastupljene u Bundestagu imati prilike da se iskažu "u ringu".
Bonus video: