Evropske vlasti su "spiskale" 5 milijardi novca poreskih obveznika prošle godine. To su otkrili kontrolori tokom nedavnog pregleda i pozvali su političare da pokažu "veći stepen predanosti" kad je trošenje budžetskih sredstava u pitanju.
Evropski sud kontrolora je otkrio da je 3.9% budžetskih sredstava za 2011. godinu dato za projekte koji nisu ispunjavali EU uslove ili državno zakonodavstvo, kao što su npr. po okolinu štetna poljoprivreda ili istraživanje koje nije vezano za poseban projekt, piše "Wall Street Journal".
Neodgovorna potrošnja iz EU budžeta za 2011-tu godinu je 0.2% veća nego 2010. godine, a to je takođe skoro dvostruko više od minimalne sume koju bi kontrolori mogli da tolerišu.
"Jednostavno rečeno, Sud je pronašao previše slučajeva kada EU novac nije došao do cilja ili nije bio trošen na najbolji način", rekao je Vítor Kaldeira, prvi čovjek suda, naglašavajući da raspoređivanje fondova ne funkcioniše najbolje.
U odgovoru Evropska komisija je sa sigurnošću rekla da ima mehanizme da vrati novac porezkih obveznika koji je nepravilno potrošen. "Na primjer, u regionalnoj politici, ovaj novac se može vratiti i uložiti u zdrav projekt koji ispunjava uslove za finansiranje", rekla je portparol EU Emer Trejnor.
Trejnor je naglasila da je 80% potrošnje pod kontrolom državnih vlada, stoga države članice "treba da ozbiljno shvate svoju ulogu u upravljanju EU fondovima".
Izvještaj kontrolora se pojavio prije sastanka EU vođa u Briselu 22. i 23. novembra. Očekuju se napeti pregovori o budžetu Unije za 2013-2014. Države članice su podijeljene oko toga da li da promovišu privredni rast ili da smanje trošenje i smanje deficit.
Bogatije države uključujući Veliku Britaniju, Njemačku i Holandiju traže smanjenje ili zamrzavanje potrošnja. Velika Britanija je zauzela najoštriji stav jer je premijer Dejvid Kameron obećao da će staviti veto na bilo kakav dogovor koji podstiče potrošnju.
Bonus video: