Od 100 najvećih firmi u Njemačkoj, 51 je u porodičnim rukama. Ta porodična preduzeća bilježe brži rast od drugih i spadaju među najuspješnija u zemlji. U čemu leži tajna njihovog uspjeha?
Zovu se "Šefler-Kontinental", "Knor-Bremze", "Beringer Ingelhajm", "Rosman" ili "Aldi", i imaju nešto zajedničko: njima upravljaju porodice.
Porodična preduzeća svjesnija su rizika nego zaposleni menadžeri jer je to njihov sopstveni novac koji gube u slučaju pogrešnih odluka
Ta preduzeća posluju nadprosečno uspješno, iako spektakularni bankroti, poput onog lanca drogerija "Šleker", mute tu sliku. Od oko 2.058 milijardi eura prometa, koliko je ostvarilo 100 najvećih firmi u Njemačkoj, udio onih u porodičnom vlasništvu je 915 milijardi eura, piše "Deutsche Welle".
"Njemačka porodična preduzeća oduvijek su bila jaka", navodi profesor Mark Binc, predsjedavajući savjeta Instituta za porodična preduzeća i stariji partner štutgartske advokatske kancelarije "Binc i partner".
"Nijedna druga velika privredna nacija na svijetu nema toliki udio porodičnih preduzeća među vodećim firmama u zemlji".
Jaka pozicija
Međutim, firme koje vode porodice, proteklih decenija nisu imale tako jaku poziciju. Akademija za privredna preduzeća iz Bona "Intes" je 2005. pri sličnoj analizi utvrdila da je među top-100 preduzeća u Njemačkoj, samo jedna trećina u porodičnom posjedu.
Gotovo polovina od 51 porodičnog preduzeća protekle godine zabilježila je dvocifreni rast prometa
Dok je ranije obično bilo riječi o tome da će firme koje su na berzi s vremenom potisnuti velika porodična preduzeća, analiza IFF-a pokazala je upravo suprotno.
"Nikad još nije bilo toliko porodičnih preduzeća među top-100 u Njemačkoj, kao 2011. godine", kaže profesor Binc za DW.
Za mnoge 2011. rekordna godina
Gotovo polovina od 51 porodičnog preduzeća protekle godine zabilježila je dvocifreni rast prometa. Za mnoge je 2011. bila rekordna godina. Kao prvaci rasta se, na primjer, ističu lanac drogerija "Rosman" ili trgovačko poduzeće "Alfred Tepfer".
Za dinamičan razvoj se pobrinuo i "Folksvagen". Taj proizvođač automobila, kod kojeg su kormilo preuzele porodice Pih i Porše, i koje, prema tome potpada pod definiciju porodičnog preduzeća, 2011. je zabilježio rast prometa za 26 odsto – na 159 milijardi eura.
Automobilska industrija uopšte pripada onim sektorima u kojima su se porodična preduzeća proteklih godina pokazala naročito pogodna za rast i otporna na krize. Samo tri preduzeća su protekle godine bilježila gubitke.
Mnoga porodična preduzeća su se tokom godina odlično razvila. Među njih, na primjer, spada i koncern za proizvodnju i trgovinu plemenitim metalima.
To preduzeće je 2007. zabilježilo 12 milijardi eura prometa, a prošle godine čak 26 milijardi. Ili recimo naftno preduzeće "Makrvard i Bahs", koje je u istom periodu zabilježilo rast prometa sa 11 na 17,3 milijardi eura.
Razmišljaju u generacijama
I kod jakih porodičnih preduzeća štošta može da krene naopako
"Ona su brža i pri donošenju odluka jer ne moraju da se isplate ili npr. osiguraju u roku koji je uobičajen za druge koncerne".
Ipak, porodična preduzeća svjesnija su rizika nego zaposleni menadžeri "jer je to njihov sopstveni novac koji gube u slučaju pogrešnih odluka", objašnjava Binc i dodaje da dobra porodična preduzeća svoje radnike tretiraju kao jednu veliku porodicu i time stvaraju svojevrstan osjećaj zajedništva, obilježen uzajamnom lojalnošću i povjerenjem.
Mušterija je u centru pažnje
Prema rezultatima analize štutgartskog instituta IFF, kod ovih preduzeća, mušterija je više u centru pažnje nego kod drugih velikih preduzeća, koja prije svega interesuju njihovi dioničari, napominje profesor Binc.
On dodaje da postoje razlike i u platama članova upravnog odbora, pa se tako, na primjer, plate ljudi u lancu optičkih radnji "Filman" formiraju prema zadovoljstvu mušterija.
Binc, međutim, upozorava i da kod jakih porodičnih preduzeća štošta može da krene naopako, pa bi tako i druge firme, a ne samo "Šleker", mogla da zadesi sudbina brisanja sa spiska uspješnih.
Veliki bankroti dogodili su se i slučajevima trgovačkog preduzeća "Arkandor" i najvećeg građevinskog preduzeće u Njemačkoj "Valterbau". A preuzimanja od strane drugih, takođe moguća, poput slučaja proizvođača mašina "Pucmajster", koga su preuzeli kineski investitori.
Bonus video: