Demonstracije tokom kojih je u Rimu bio blokiran saobraćaj, organizovala su tri sindikata, među kojima je najveća sindikalna organizacija u Italiji, CCIL, a poziv Italijanima da izađu na današnje proteste uputili su i u sindikati CISL i UIL.
Sindikati se protive odluci italijanske vlade o povećanju starosne granice za odlazak u penziju. Zbog reforme penzionog sistama mnogi Italijani su ostali bez ličnih dohodaka, pošto su pred odlazak u penziju otpušteni, uz prethodni ugovor prema kojem je trebalo da primaju redovne mjesečne dohotke dok ne steknu pravo na penziju.
Pošto je u međuvremenu starosna granica za odlazak u penziju povećana, oni su ostali bez primanja.
Montijeva vlada je odgovorila da je protest sindikata neopravdan, pošto je do njihovog odlaska u penziju za 65.000 ljudi koji su potpisali sporne ugovore, novac već obezbijeđen.
"Dosta je bilo obećanja", "Zajedno sa svima koji su bez posla, bez primanja i bez penzije", pisalo je na bini sa koje su se lideri sindikata obratili okupljenim Italijanima.
"Radnike nećemo ostaviti same", rekla je generalna sekretarka CGIL-a Suzana Kamuso.
Predsjednik UIL-a Luidji Angeleti je italijansku vladu optužio da se "ruga" sindikatima, i dodao da rješenje za "sve" mora da se pronađe.
Italija je jedna od zemalja koja je najžešće pogođena ekonomskom krizom. U decembru prošle godine, Montijeva vlada je usvojila reformu penzionog sistem kojom je povećana starosna granica za odlazak u penziju.
Bonus video: