U Pragu je juče, poslije duže bolesti, u 73. godini, preminuo Jirži Dinstbir, čehoslovački disident, nekadašnji šef čehoslovačke diplomatije i izvjestilac za ljudska prava u bivšoj Jugoslaviji.
Do posljednjeg trenutka je, međutim, bio aktivan, sada kao nezavisni senator uz podršku opozicione Češke socijaldemokratske stranke, a bio je i predsjednik Odbora za spoljnu politiku, odbranu i bezbjednost.
Povodom vijesti o njegovoj smrti češki ali i slovački zvaničnici su juče ocijenili da sa „Jirižijem Dinstbirom iz češke politike odlazi definitivno stara garda političara džentlmena sa kojima može da se bude prijatelj uprkos oštrim političkim razlikama i nesuglasicama“.
„Poštovao sam ga bez obzira na mnoge razlike u mišljenjima. Bez njega će naša politička scena sigurno biti manje živopisna“, rekao je češki predsjednik Vaclav Klaus.
Bivši slovački premijer, Jan Čarnogurski je izrazio žaljenje jer je umro njegov dobar prijatelj.
„Kada sam ga uvodio u funkciju ministra inostranih poslova on je tada još uvek bio zaposlen kao ložač“, dodao je.
Jirži Dinstbir je češkoj i slovačkoj javnosti postao poznat kao spoljno-politički novinar i dopisnik Čehoslovačkog radija iz Vašingtona 1960-ih godina, ali se poslije sovjetske okupacije avgusta 1968. godine našao na drugoj strani, uz disidente.
Vrlo tijesno je sarađivao sa svojim prijateljem Vaclavom Havelom u disidentskom pokretu Povelja 77 i predvodio je dva puta kao njen portparol, 1979. godine i 1985. godine.
Totalitarni režim poslao ga je u zatvor od 1979. do 1982. zbog aktivnosti u disidentskom Komitetu za odbranu nepravedno progonjenih.
Dinstbir je sa Havelom bio jedan od vođa čehoslovačke plišane revolucije 1989, a u novoj demokratskoj vladi poslije pada komunista imenovan je za prvog čehoslovačkog šefa diplomatije.
Zbog porodičnih veza blizak bivšoj Jugoslaviji, Dinstbir je rado i spremno prihvatio da od 1998. do 2001. godine bude izvjestilac za ljudska prava u bivšoj Jugoslaviji.
Dinstbir je energično bio protiv bombardovanja SR Jugoslavije 1999. i nezavisnosti Kosova, a rješenje za sukobe na Balkanu vidio je u ulasku zapadnog Balkana u EU.
Bonus video: