Džonson: Rusija skladišti nervne otrove

Šef britanske diplomatije rekao je da će s tim slučajem upoznati ministre vanjskih poslova zemalja Evropske unije sjutra, uoči sastanka s generalnim sekretarom NATO Jensom Stoltenbergom
4 komentar(a)
Boris Džonson, Foto: Reuters
Boris Džonson, Foto: Reuters
Ažurirano: 18.03.2018. 13:43h

Britanski ministar vanjskih poslova Boris Džonson izjavio je danas da ima dokaza da Rusija skladišti nervne otrove, kršeći međunarodno pravo.

Trag u slučaju trovanja bivšeg agenta Sergeja Skripalja i njegove ćerke Julije vodi do Kremlja, rekao je Džonson pošto je stalni predstavnik Rusije pri Evropskoj uniji Vladimir Čižov izjavio da je nervni otrov mogao da bude napravljen i u nekoj britanskoj laboratoriji.

"Imamo dokaze u posljednjih 10 godina da Rusija ne samo da istražuje proizvodnju nervnih otrova radi atentata, već da je proizvodila i skladištila 'novičok' ", vrstu takvog otrova za koji Britanija tvrdi da je korišćen u napadu na Skripalja, rekao je Džonson za Bi-Bi-Si (BBC).

Šef britanske diplomatije rekao je da će s tim slučajem upoznati ministre vanjskih poslova zemalja Evropske unije sjutra, uoči sastanka s generalnim sekretarom NATO Jensom Stoltenbergom.

Čižov je danas rekao da Rusija nema zalihe hemijskog oružja i da nije odgovorna za trovanje Skripaljovih.

Ruski diplomata je rekao da se britanski istraživački centar za hemijsko oružje Porton Daun nalazi samo 12 kilometara od Solsberija, gdje su Skripalj i ćerka nađeni otrovani.

Britanska vlada je odbacila tvrdnje stalnog predstavnika Rusije pri Evropskoj uniji kao "besmislicu".

Ambasador Rusije u Londonu Aleksandar Jakovenko je danas apelovao na stišavanje situacije, uz ocjenu da spor zabrinjavajuće eskalira.

Britanska premijerka Tereza Mej je u srijedu izjavila da je Moskva "kriva" za napad počinjen "novičokom", nervnim otrovom iz sovjetskog doba.

London je najavio protjerivanje 23 ruske diplomate i "zamrzavanje" bilateralnih odnosa s Rusijom, a Moskva je uzvratila protjerivanjem britanskih diplomata.

Postojanje "novičoka" je 1990-ih godina preko ruskih medija objelodanio hemičar Vil Mirzajanov. On je kasnije prebjegao u SAD, gdje je objavio hemijsku formulu tog otrova u svojoj knjizi "Državne tajne", navodi BBC.

Nekadašnji špijun Sergej Skripalj i njegova ćerka otrovani su 4. marta, kao i jedan policajac koji je pokušao da im pomogne.

Bonus video: