Toksične supstance iz grupe "novičok" razvijaju se u najmanje dvadeset zapadnih zemalja, a Rusija ih ne posjeduje, saopštilo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova.
U saopštenju se navodi da su struktura i maseni spektar bojnog agensa "novičok" prvi put predstavljeni u spektralnoj bazi podataka Instituta američkih standarda, a da je Konvencija hemijskog oružja kasnije otkrila čitavu porodicu toksičnih hemikalija nastalu na osnovu tog jedinjenja.
"Uz SAD, najmanje 20 zapadnih zemalja radi na novičoku. Zato je novičok čisto zapadni brend. Sintetizovan je i dostupan u tim zemljama u 140 verzija. Mi ga nemamo", ističu iz Ministarstva.
U saopštenju je ocijenjeno da izjava njemačkog ministra spoljnih poslova da su zbog situacije sa ruskim opozicionarom Aleksejem Navaljnim apsurdni ruski zahtjevi Njemačkoj i Organizaciji za zabranu hemijskog oružja, izaziva ogorčenje i ne doprinosi istrazi.
"Sve što želimo je legalna, tehnička i organizaciona pomoć u interesu sveobuhvatne i objektivne istrage o onome što se dogodilo. Veoma bismo voljeli da znamo ko stoji iza antiruske provokacije koja je orkestrirana od samog početka. Zauzvrat dobijamo agresivnu retoriku i čistu manipulaciju činjenicama", navodi ministarstvo.
Ruskom opozicionaru Alekseju Navaljnom je 20. avgusta pozlilo na letu iz Tomska u Moskvu, podsjeća Tanjug.
Avion je hitno sletio u Omsk, a opozicioni lider prevezen je u bolnicu, gdje je pao u komu. Na zahtev porodice, on je 22. avgusta iz Omska prebačen na liječenje u Berlin.
Njemačka vlada je 2. septembra, pozivajući se na laboratoriju Bundesvera, saopštila da je Navaljni otrovan supstancom iz grupe hemijskih bojnih otrova "novičok".
Od Rusije se zahtijeva da sprovede istragu, a zvanična Moskva insistira na tome da joj Berlin dostavi informacije o stanju Navaljnog.
Bonus video: