Kralj Viktor Emanuel je imao nadimak Sabljica zbog toga što je bio visok svega 1,53 metra. Za njega je morao biti iskovan specijalni mač, kako se ne bi vukao po zemlji dok ga nosi. Možda jeste bio nizak, ali je uticaj Viktora Emanuela na italijanska dešavanja bio velik.
U Italiji je poznat kao kralj koji je doprinio usponu fašističkog režima Benita Muslonija i kraju monarhije.
Sada, 70 godina poslije njegove smrti, on ponovo izaziva kontroverzu, navodi BBC.
Viktor Emanuel je umro u egzilu u Egiptu 1947. godine. Četiri godine ranije je bio primoran da pobjegne iz Italije, iz straha da ga ne ne uhapsi njemačka vojska nakon proglašenja primirja sa saveznicima tokom Drugog svjetskog rata. Njegovi posmrtni ostaci su konačno ove nedjelje vraćeni u Italiju, uz osudu i ljutnju, naročito među pripadnicima italijanske jevrejske zajednice.
„Ovo mora izazvati duboku zabrinutost“, kazala je Noemi di Senji, predsjednica Saveza italijanskih jevrejskih zajednica. „Viktor Emanuel je bio saučesnik fašističkog režima, čijem se usponu nikada nije protivio“.
Viktor Emanuel je 1922. odlučio da ne mobiliše vojsku protiv Musolinijevih fašista i umjesto toga zatražio od njega da formira vladu, čime je otvorio put za 20-godišnju diktaturu, podsjeća britanska agencija. Kasnije je žestoko kritikovan zbog odobravanja rasističkih zakona kojima je legalizovan progon Jevreja.
Pojedini potomci Viktora Emanuela pozivaju da njegovi posmrtni ostaci budu premješteni u Panteon, antičku rimsku znamenitost gdje se nalaze posmrtni ostaci prve dvojice kraljeva iz porodice Savoja. Emanuele Filiberto, njegov praunuk, rekao je italijanskim medijima da članovi te porodice ne treba da budu sahranjeni „samo u grobu“. „Nije zastarjelo očekivati da se kraljevi poštuju“, kazao je on.
Međutim, jevrejska zajednica u Rimu je taj zahtjev okarakterisala kao „smijuriju“. Mnogi ukazuju na to da se Panteon nalazi u blizini geta - gradske jevrejske četvrti gdje je 1943. godine okupljeno oko 1000 Jevreja i deportovano u nacističke logore smrti. Samo njih 16 je preživjelo.
Čak i način na koji su kraljevi posmrtni ostaci transportovani u Italiju izaziva ljutnju, budući da je to učinjeno vojnim avionom, na račun države.
„Sraman izbor“, kazao je Masimo Dalema, bivši italijanski premijer.
„Moramo biti oprezni povodom poruka koje šaljemo“, kazao je Luiđi di Maio, lider Pokreta pet zvjezdica, koji se kandiduje na sljedećim izborima i mogao bi postati novi italijanski premijer. „Otvaramo ranu u našoj istoriji“.
Tri godine nakon što je kralj pobjegao iz Italije - ostavljajući domovinu, i još važnije italijansku vojsku u haosu - on je abdicirao u korist svog sina. Mjesec dana kasnije, u junu 1946, Italija je glasala da postane republika.
Takođe je odlučeno da svim članovima porodice Savoja bude zabranjeno da ikada više kroče u Italiju - što je preinačeno tek 2002.
Ostaci Viktora Emanuela su vraćeni prošlog vikenda nakon što su članovi njegove porodice 2011. uputili zvaničan zahtjev. U ponedjeljak su mu odali poštu u porodičnom mauzoleju u blizini Torina na maloj privatnoj ceremoniji.
Viktor Emanuel je sahranjen pored svoje supruge, Jelene iz Crne Gore, koja je bila visoka 1,80 metara i koja ga je zvala „moj mali kralj“.
Njegov unuk, Viktor Emanuel, koji bi bio kralj da je Italija i dalje monarhija, kaže da se nada da će tijelo njegovog djeda biti premješteno u Panteon - „gdje pripadaju kraljevi“. Njegova nećaka Marija Pia kaže da je bio „divan“. Zvala sam ga dedica. Bolovao je od rahitisa - noge su mu bile toliko kratke da kada je ustajao iz stolice morao je da poskoči, poput nas djece“.
Ostatak zemlje će ga vjerovatno pamtiti na potpuno drugačiji način.
Bonus video: