Šef MI6: Napuštanje Ukrajine dovelo bi do neuporedivo većih troškova na duži rok

"Ako se Putinu dozvoli da uspije u svođenju Ukrajine na vazalnu državu, on neće stati na tome", uvjeren je Ričard Mur

11250 pregleda 34 reakcija 35 komentar(a)
Ričard Mur, Foto: Shutterstock
Ričard Mur, Foto: Shutterstock

Napustiti Ukrajinu ugrozilo bi britansku, evropsku i američku bezbjednost, te dovelo do "neuporedivo većih" troškova na duži rok, upozorio je šef britanske bezbjednosne agencije MI6 Ričard Mur, u govoru koji se može smatrati apelom Donaldu Trampu da nastavi da podržava Kijev, prenosi Gardijan.

U rijetkom javnom nastupu, Mur je izjavio da vjeruje da Vladimir Putin "ne bi stao" na Ukrajini ako bi mu se omogućilo da je potčini u bilo kakvim mirovnim pregovorima u koje bi bila uključena nova republikanska administracija u SAD-u.

"Ako se Putinu dozvoli da uspije u svođenju Ukrajine na vazalnu državu, on neće stati na tome. Naša bezbijednost – britanska, francuska, evropska i transatlantska – biće ugrožena“, rekao je Mure tokom obraćanja u Parizu, zajedno sa svojim francuskim kolegom.

Šef MI6 ove sedmice spominjan je kao potencijalno iznenađenje za mjesto ambasadora Ujedinjenog Kraljevstva u SAD-u, iako se ne smatra da aktivno traži tu poziciju. Bivši laburistički ministar, Piter Mandelson, smatra se favoritom za tu ključnu ulogu u osjetljivom trenutku transatlantskih odnosa.

Mur je već četiri godine na čelu MI6, dok se ovaj položaj obično smatra petogodišnjom funkcijom.čardom Grenelom, koji je tada bio vršilac dužnosti direktora nacionalne obavještajne službe SAD-a.

Tramp se žalio na troškove podrške Kijevu i više puta izjavio da želi da okonča rat, tvrdeći da bi to mogao postići "za 24 sata". Džej Di Vens, predstojeći potpredsjednik SAD-a, predložio je zamrzavanje konflikta na trenutnim linijama fronta i odlaganje ukrajinskog članstva u NATO-u na duži period.

"Troškovi podrške Ukrajini su poznati. Ali troškovi nečinjenja bili bi neuporedivo veći. Ako Putin uspije, Kina će izvagati posljedice, Sjeverna Koreja će biti ohrabrena, a Iran će postati još opasniji", rekao je Mur.

Ključni britanski argument prema dolazećoj Trampovoj administraciji jeste povezivanje rata u Ukrajini sa američkim brigama o rastućoj vojnoj moći Kine, naglašavajući da prisustvo sjevernokorejskih trupa donosi autoritarizam iz Azije u ono što je ranije bio isključivo evropski sukob.

Mur je u govoru povodom 120. godišnjice Entente Cordiale naglasio istoriju obavještajne saradnje između Ujedinjenog Kraljevstva i Francuske, ali je pažljivo istakao da očekuje da saradnja između UK i SAD ostane nepromijenjena bez obzira na političke napetosti.

"Decenijama unazad savez obavještajnih službi SAD-a i UK-a čini naša društva bezbjednijim. Uspješno sam sarađivao sa prvom Trampovom administracijom na unapređenju naše zajedničke bezbjednosti i radujem se ponovnoj saradnji", rekao je Mur prisutnima u ambasadi UK-a, nedaleko od Jelisejske palate, zvanične rezidencije francuskog predsjednika.

Javno prisustvo šefa MI6 u Parizu odražava širu političku obnovu odnosa između britanskog premijera i francuskog predsjednika. Nakon Trampove pobjede, Kir Starmer se sastao sa Emanuelom Makronom u Francuskoj gdje su razgovarali o situaciji u Ukrajini, usred izvještaja da republikanci žele da evropski vojnici djeluju kao mirovne snage ako se dogovori primirje.

Mur je rekao da je Putinov cilj "testiranje odlučnosti Zapada" i da su zapadne obavještajne agencije "nedavno otkrile zapanjujuće nepromišljenu kampanju ruskih sabotaža u Evropi" – što uključuje podmetanje požara, atentate i otmice, uključujući požar u skladištu DHL-a u Birmingemu izazvan eksplozivom skrivenim u paketu poslatom po nalogu Rusije.

Moskva je izjavila da njeni zahtjevi u vezi sa Ukrajinom ostaju nepromijenjeni. Ranije ovog meseca, Kremlj je saopštio da je njegova invazija na Ukrajinu 2022. godine bila "direktan rezultat" NATO politike koja je imala za cilj "stvaranje uporišta protiv Rusije na ukrajinskom tlu".

Rusija i dalje zahtjeva "demilitarizaciju i denacifikaciju" Ukrajine, a u prethodnim mirovnim pregovorima insistirala je da ukrajinska vojska bude smanjena na 50.000 vojnika. Takođe polaže pravo na teritorije četiri ukrajinske provincije – Donjeck, Herson, Zaporožje i Lugansk – od kojih je jedino Lugansk u potpunosti okupiran.

Bonus video: