Otkriće iz pisama braće Grim: Njemci su za čokoladu znali već 1812.

Do sada se izum prese za kakao maslac iz 1828. smatrao početkom čokolade

3800 pregleda 0 komentar(a)
Statu braći Grim u gradu Hanau, Njemačka, Foto: Shutterstock
Statu braći Grim u gradu Hanau, Njemačka, Foto: Shutterstock

Čokolada za jelo, do sada se vjerovalo, u Njemačkoj se pojavila 1828. Međutim, ima naznaka da je poslastica bila poznata i ranije.

Dokaz je pronašla naučnica sa Univerziteta u Kaselu u pismima braće Grim. Do sada se izum prese za kakao maslac iz 1828. Holanđanina Konrada Johana van Hautena smatrao početkom čokolade.

Istoričarka umjetnosti Andrea Linebah-Vegner proučavala je prepisku braće Grim sa starijim članovima porodice.

"Naišla sam na nekoliko odlomaka u kojima se pominju čokoladne kuglice, što me je kao kulturnu istoričarku odmah fasciniralo", izjavila je Linebahova.

Tako je tetka braće Grim, Henrijeta Cimer, 1812. napisala svojim nećacima da im šalje čokoladne kuglice.

Cimerova je bila dvorska dama hesenske knjeginje i do ove rijetke poslastice je, navodno, došla dok je 1806. tokom francuske okupacije Kasela sa svojom gospodaricom izbjegla u Gotu. Tamošnji dvorski poslastičar je već tada eksperimentisao s čvrstom čokoladom.

Jakob i Vilhelm Grim su u to vrijeme živjeli u Kaselu i pisali svoje poznate bajke.

U pismu od 7. marta 1812. Vilhelm se tetki zahvalio na "ugodnom poklonu od čokolade" i dodao: "Ne idem u šetnju bez nekoliko u džepu."

Kroz ovu prepisku Linebahova je došla do recepta dvorskog poslastičara iz Gote za "čokoladne praline". Pretpostavlja se da su upravo to bili pokloni tetke Henrijete.

Naučnica svoje otkriće naziva "malom senzacijom u kulturnoj istoriji".

Prepiska braće Grim objavljena je prošle godine, ali je rani dokaz o čokoladi postao šire poznat tek sada, pošto je Linebahova podstakla jednu kaselsku radnju da kuglice napravi po receptu iz Gote.

Bonus video: