Ambasadori zemalja u Savjetu bezbjednosti UN iznijeli su u sredu uveče, na sjednici posvećenoj Kosovu, različite stavove o daljoj ulozi i obimu UNMIK-a, pri čemu su predstavnici zapadnih država predložili da se ta misija restrukturira, a sjednice o njenom radu prorijede.
Ambasadori Britanije, Francuske, SAD, Japana, Novog Zelanda i Malezije kažu da su nepotrebne, kako smatraju, toliko česte sjednice o Kosovu.
Većina ambasadora je ukazala na značaj nastavka dijaloga Beograda i Prištine, naročito na visokom nivou, i primjene dogovorenog, konstatujući da se ne primjenjuje sve što je dogovoreno, ali su pozdravili nedavno postignut sporazum o telekomunikacijama.
Predstavnica SAD rekla je da je UNMIK ispunio svoj mandat i da je vrijeme da SB UN smanji broj sjednica o Kosovu koje je, ocijenila je, dostiglo "tačku stabilnosti" i normalizuje odnose sa susjedima.
Ona predlaže da se situacija na Kosovu prati na svakih šest mjeseci, umjesto tri, i kaže da sve članice UN treba da priznaju Kosovo jer će, kako je rekla, "uspjeh Kosova značiti i uspjeh cijelog regiona".
Zamjenik ruskog ambasadora rekao je da odluke kosovskih vlasti kao što je usvajanje Zakona o "Trepči" ne doprinose poboljšanju tamošnje situacije, i izrazio zabrinutost zbog oduzimanja imovine kosovskim Srbima.
On je naglasio da situacija na Kosovu mora da ostane pod budnom međunarodnom pažnjom i da niko u Savjetu bezbjednosti UN nema prava da dovodi u pitanje rezoluciju koja je donijeta na tom istom mjestu.
Predstavnik Ukrajine je ocijenio da Zakon o "Trepči" negativno utiče na proces pomirenja i apelovao na obje strane da razgovaraju.
On je istakao da UNMIK igra važnu ulogu, ali da treba razmotriti racionalizaciju te misije.
Ambasador Francuske podržao je napore da se rekonfiguriše UNMIK, kako po strukturi tako i po veličini i aktivnostima, i istakao da je Pariz ubijeđen da o budućnosti Kosova više ne treba da se razgovara u UN, već u dijalogu Beograda i Prištine uz posredovanje EU.
On je pozdravio dogovore postignute u Briselu, ali je dodao da to nije dovoljno, te da Francuska očekuje njihovu primjenu, uključujući i Zajednicu srpskih opština (ZSO).
On je pozvao da Srbe i kosovske Albance da razgovaraju o svim pitanjima, uključujući i rudarski kompleks Trepča.
Ambasador Britanije je ocijenio da Kosovo ima veliki potencijal, prije svega u prirodnim resursima i talentovanim mladim ljudima.
On je pozdravio posvećenost dijalogu, ali je konstatovao da je primjena dogovorenog spora i pozvao obje strane da udvostruče napore.
Pohvalio je kosovskog predsjednika Hašima Tačija što obilazi spomenike kosovskim Srbima, ali i ukazao da rješavanje pitanja iz prošlosti podrazumijeva i pozivanje na odgovornost, istakavši da vladavina prava mora da važi za sve na Kosovu, bez obzira na etničku pripadnost.
"Mnogo je dijaloga o Kosovu ovde u Njujorku. UNMIK treba da se rekonstruiše i da se smanji", zaključio je predstavnik Britanije.
Ambasador Kine je izrazio nadu da će Beograd i Priština nastaviti dijalog i naglasio da se moraju uzeti u obzir interesi svih etničkih grupa na Kosovu.
Ambasadori Kine, Rusije, Angole i Urugvaja istakli su da Rezolucija 1244 za njih ostaje osnovni važeći dokument za rešavanje pitanja na Kosovu.
Predstavnik Angole pozdravio je posvećenost srpske vlade da nastavi i intenzivira dijalog sa Prištinom i naglasio da je važno osnovati ZSO, izrazivši očekivanja da će potezi Tačija, koji je posjetio spomenike ubijenim kosovskim Srbima, biti pretočene u konkretne i realne korake naprijed u procesu pomirenja.
Predstavnik Egipta je istakao da nema alternative za dijalog i pozdravio napore za uspostavljanje ZSO, istakavši da je pomirenje u interesu regionalne stabilnosti.
Da je dijalog u interesu cijelog regiona rekao je i ambasador Španije, koji je, međutim, istakao da budućnost Kosova i proces pomirenja treba da grade sami građani, te da međunarodna zajednica treba sa strane da taj proces podržava.
Novi Zeland smatra da SB UN treba da zauzme fleksibilniji pristup razmatranju situacije na Kosovu i da ne postoji opravdanost za održavanje kvartalnih sjednica, rekla je ambasadorka te zemlje pri UN.
Bonus video: