Rumunija, Bugarska i Belgija blokiraju sporazum EU i Kanade

Rumunija i Bugarska i dalje traže da Kanada omogući bezvizni režim za njihove građane. Međutim, najveci rizik za postizanje saglasnosti u vezi sa ovim sporazumom među 28 zemalja EU predstavlja protivljenje iz regiona francuskog govornog područja na jugu Belgije, navodi britanska agencija
0 komentar(a)
euro, novac, Foto: Shutterstock
euro, novac, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 18.10.2016. 16:59h

Vlade zemalja Evropske unije nisu danas odobrile sporazum o slobodnoj trgovini s Kanadom, pošto je nastavak protivljenja frankofonskog južnog belgijskog regiona doveo u pitanje cio taj posao, prenosi agencija Rojters.

Rumunija i Bugarska i dalje traže da Kanada omogući bezvizni režim za njihove građane. Međutim, najveći rizik za postizanje saglasnosti u vezi sa ovim sporazumom među 28 zemalja EU predstavlja protivljenje iz regiona francuskog govornog područja na jugu Belgije, navodi britanska agencija.

"Formalizovanje sporazuma nije bilo moguće, jer Rumunija, Bugarska i Belgija i dalje imaju određene rezerve", izjavio je nemački ministar ekonomije Zigmar Gabriel novinarima nakon sastanka ministara EU u Luksemburgu, dodajući da se ta pitanja mogu riješiti narednih dana.

Kako je dodao, belgijska koaliciona vlada desnog centra čvrsto podržava sporazum, ali zbog specifične državne strukture ne može da potpiše dokument bez saglasnosti vlasti pet federalnih jedinica koje predstavljaju regione i jezičke zajednice.

Belgijski ministar spoljnih poslova Didije Rejnders ranije je rekao novinarima da se nada da će biti pronađeno rješenje za dilemu u njegovoj zemlji po ovom pitanju do samita lidera EU u Briselu u četvrtak i petak.

EU i kanadski pregovarači potpisali su sporazum o slobodnoj trgovini 2014. godine, nakon pet godina pregovora. Od tada su revidirali posebno sporno poglavlje o zaštiti investicija, a prošlog mjeseca su uradili nacrt obavezujuće izjave o ograničenjima slobodne trgovine, kojom su pridobili mnoge skeptike, uključujući i kolebljivu Austriju.

Međutim, belgijski južni region Valon je ostao pri odluci:"Ne!".

Kako navodi Rojters, Sveobuhvatni ekonomski i trgovinski sporazum (CETA) sa Kanadom, bio bi prvi takve vrste između EU i jedne zemlje članice G7.

Ukoliko se ne postigne saglasnost o sporazumu sa zemljom sličnog načina razmišljanja, prema ocjeni Rojtersa, dovešće u pitanje sposobnost EU za sklapanje drugih takvih trgovinskih ugovora, a istovremeno će pokazati sa kakvim se teškoćama može suočiti Britanija u dogovaranju novih trgovinskih odnosa sa Briselom, nakon izlaska iz Unije.

Trebalo je da ministri trgovine EU danas odobre CETA sporazum, čime bi utrli put da on bude potpisan na samitu EU-Kanada 27. oktobra, kome će prisustvovali i kanadski premijer Žistin Trido.

Bonus video: