U junu 1962. godine tri zatvorenika iskrala su se kroz rupu koju su iskopala kroz zidine zatvora Alkatraz u San Francisku. Vlast tvrdi da su se udavili kako bi očuvala mit o zatvoru iz kojeg niko nije pobjegao. Da li je tako i bilo?
Robijaši su se u bjekstvu popeli na krov zatvora, a da bi prikrili bjekstvo, na krevetima su ostavili lutke koje su sami napravili od kartona i kose ukradene od zatvorskog frizera.
Braća Džon i Klarens Englin i njihov ortak Frenk Moris sklepali su vesla i splav od ukradenih kabanica i otisnuli se u nemirne vode zaliva u San Francisku.
Zatvor je od obale bio udaljen 2,4 kilometra.
Sada, međutim, više od 50 godina kasnije, otkriveni su novi dokazi koje je predstavila porodica Englin, koja sarađuje s vlastima prvi put u posljednjih pola vijeka.
Familija tvrdi da braća nisu samo preživjela bekstvo, nego su sigurno bili živi i zdravi bar do sredine 1970-tih godina, a možda su živi i danas.
Porodica Englin je čuvala dokaze godinama jer ju je, tvrdi, FBI godinama špijunirao i maltretirao.
Na objavljivanje dokaza natjeralo ih je, kako kažu, hvalisanje zatvorskih vlasti da iz Alkatraza niko nikada nije pobjegao.
U emisiji prikazanoj na "Historiju", rođaci čuvenih bjegunaca pokazali su božićne čestitke, potpisane imenima Klarensa i Džona Englina, koje je dobijala majka bjegunaca tri godine poslije spektakularnog bjekstva.
Dummy head used by John Anglin to fool prison guards, Alcatraz. 1962 pic.twitter.com/CVRycovJaj
— History Pics (@HistoryPixs) February 19, 2014
Iako se rukopis na čestitkama uklapa sa rukopisom bjegunaca, istražitelji nisu mogli da odrede tačan datum slanja čestitki.
Ako su bjegunci i danas živi, oni su duboko zagazili u devetu deceniju života, a moguće je da zbog zakonskih začkoljica i ne mogu biti izručeni u SAD.
Bonus video: