Primirje u Jemenu narušeno je samo nekoliko sati nakon što je stupilo na snagu, a sve je manje ljekova za ranjene.
Izvještaji govore o vazdušnim udarima koalicije pod vođstvom Saudijske Arabije na gradove Sanu i Taiz.
Osim toga, vode se borbe i na zemlji. Primirje je trebalo da traje jednu sedmicu, do kraja Ramazana, kako bi se dostavila pomoć ugroženima, javlja Osama bin Javid, novinar Al Džazire.
Sve je manje ljekova za hiljade ranjenih u Jemenu. Zalihe sedmicama ne dolaze u mjesta poput Adena, Sade, Iba, Taiza, Lahja, Amrana, Abjada i Mukale.
Humanitarne organizacije upozoravaju da bi se više od šest miliona ljudi moglo suočiti s glađu ukoliko im ne bude dostavljena humanitarna pomoć, piše Al Džazira.
Abir Atefa, portparolka Svjetskog programa za hranu, kazala je: "Oni ne mogu preživjeti bez strane pomoći. Ne znaju odakle će dobiti sljedeći obrok. Moramo dostaviti hranu i humanitarnu pomoć tim porodicama što prije. U suprotnom će situacija uskoro postati mnogo teža."
Taiz je grad u kojem snage odane vladi u egzilu danima vode borbe s pripadnicima pokreta Huti.
Lider Huta je izrazio sumnju u održivost primirja kojem je posredovao UN prije nego što je ono i počelo.
"Mi ustvari i ne polažemo velike nade da će primirje uspjeti. Tu ocjenu zasnivamo na našem iskustvu s prethodnim primirjem. Ne vjerujemo da će potrajati ni ovaj put, budući da njegov uspjeh zavisi o tome koliko će saudijski režim i njihovi plaćenici biti posvećeni primirju", ocijenio je Abdulmalik al-Husi, lider pokreta Huti, a prenosi Al Džazira.
Koalicija arapskih zemalja, pod vođstvom Saudijske Arabije, počela je krajem marta bombardovanje položaja šiitskih pobunjenika Huta u Jemenu protiv kojih se bore i snage lojalne odbjeglom predsedniku Jemena Abedrabu Mansuru Hadiju..
Pesimizam koalicije
Iz Međunarodne koalicije koju predvodi Saudijska Arabija kažu da ni oni nisu mnogo optimističniji.
Glasnogovornik koalicije Ahmed Asiri je kazao: "Prije nego što koalicija pristane na bilo kakve uslove humanitarnog prekida vatre, od UN-a tražimo garanciju da Huti pristaju na primirje i da će ga poštovati. Dalje, moramo znati pomoću kojih mehanizama će se pratiti implementacija primirja. Bez ta dva uslova se primirje ne može postići niti održati."
Nekoliko sati prije primirja, obje strane su izrazile nedostatak povjerenja u suprotnu stranu. Upravo zbog toga mnogi očekuju krhko primirje, koje će vjerovatno biti prekidano.
Hakim al-Masmari, glavni urednik Jemen Posta, rekao je: "Niko ne očekuje da će prekid vatre u potpunosti biti ispoštovan, budući da je Jemen zemlja bezakonja kojom vladaju militanti, a ne vlada."
A narod na ulicama pokazuje oprezni optimizam i veliku želju za mirom.
"Od međunarodne zajednice tražimo da ovo primirje potraje duže", rekao je stanovnik Sane Mohamed al-Dimiški.
Njegov sugrađanin Faris Naji je dodao: "Svi Jemenci se plaše da nijedna strana neće ispoštovati primirje. Svima nam je potreban mir i sloboda kretanja, naročito prije Bajrama."
Milioni Jemenaca nadaju se humanitarnoj pomoći. Ta nada zavisi o krhkom primirju.
Bonus video: