Arhitektonsko čudo: Otvara se najduži most preko mora na svijetu

Most dug 55 kilometara, koji će spojiti Hong Kong i Makao sa kontinentalnom Kinom, je trebalo da bude otvoren 2016. godine, ali je sve odloženo zbog neplaniranih radova
130 pregleda 16 komentar(a)
most Hong Kong - Makau, Foto: Reuters
most Hong Kong - Makau, Foto: Reuters
Ažurirano: 22.10.2018. 09:24h

Dvadeset milijardi vrijedan most koji će spojiti Hong Kong i Makao sa sa kontinentalnom Kinom konačno će biti otvoren ove sedmice i tako postati najduži most preko mora na svijetu, devet godina nakon početka njegove gradnje.

Očekuje se da će svečanosti u utorak u Žuhaju prisustvovati kineski predsjednik Si Đinping, zajedno sa najvišim zvaničnicima Hong Konga i grada Makao, a most će u srijedu biti otvoren za saobraćaj.

Most dug 55 kilometara je trebalo da bude otvoren 2016. godine ali je sve odloženo zbog neplaniranih radova. Most je ključni dio kineskih planova za formiranjem obalskog regiona koji će pokrivati 56.500 kvadrata na jugu zemlje i 11 gradova, uključujući Hong Kong i Makao, u kojima živi 68 miliona ljudi.

Zagovornici te ideje kažu da će se sada između dva grada putovati svega tri i po sata, i da će to omogućiti onima koji putuju zbog posla, ali i turistima da se lakše kreću tim područjem.

Ipak, vlasnici vozila u Hong Kongu neće moći da pređu most bez posebne dozvole, već će morati da se parkiraju u luci i pređu u autobus ili posebno iznajmljeno vozilo kada prođu kontrolu.

Oštre kritike

Izgradnja mosta naišla je na oštre kritike u Hong Kongu, gdje smatraju da će grad biti preplavljen turistima iz kontinentalne Kine. Hong Kong je 2016. posjetilo 56,7 miliona turista.

Kritičari kineskih vlasti takođe smatraju da most služi Pekingu kako bi "stegao obruč" oko Hong Konga, koji se može pohvaliti poludemokratskim zakonima i nezavisnim sudstvom, a gdje su zabilježeni brojni protesti proteklih godina, piše CNN.

Poslanica Klaudija Mo kazala je za CNN ranije ove godine da su Kina i Hong Kong mostom spojeni "skoro kao pupčanom vrpcom". "Vidite most i znate da ste povezani sa domovinom", kazala je ona.

Mo i drugi kritičari takođe napominju da je Hong Kong potrošio skoro devet milijardi dolara na gradnju mosta, iako je siromaštvo sveprisutno u tom gradu.

Veliki inženjerski poduhvat

Most je izgrađen od 400.000 tona čelika, 4,5 puta više nego most Golden gejt u San Francisku, i izgrađen je da izdrži zemljotrese od osam stepeni Rihterove skale, supertajfune i udare velikih brodova.

Takođe sadrži i 6,7 kilometara dug tunel za izbjegavanje gužvi preko Biserne rijeke. Tunel se prostire preko dva vještačka ostrva od po 100,000 kvadrata, smještenih u plitkim vodama.

Iako je veliki inženjerski poduhvat, most je izazvao i druge kontroverze. U Bisernoj rijeci žive kineski bijeli delfini, koji su ugroženi zbog brojnih radova i prekrajanja terena, a eksperti upozoravaju da ta ugrožena vrsta zbog izgradnje mosta, kao i proširenja aerodroma u Hong Kongu, može nestati sa lica zemlje.

Vlasti u Hong Kongu su naredile izgradnju četiri vodena parka kako bi zaštitili delfine i druge morske životinje, ali neki stručnjaci smatraju da je prekasno da se smanji šteta koju je izgradnja mosta već počinila.

Takođe, sedmoro radnika je stradalo tokom izgradnje mosta, a čak 275 ih je povrijeđeno. Zvaničnici u Hong Kongu su ranije za to krivili nedostatak radne snage, a sud je ranije ove godine zbog tih slučajeva kaznio nekoliko graditeljskih kompanija.

Galerija

Bonus video: