Saudijska mornarica počela je evakuaciju više desetina saudijskih i stranih diplomata iz južne jemenske luke Aden, objavila je danas državna televizija.
"Saudijska kraljevska mornarica je počela operaciju evakuisanja iz Adena nekoliko desetina diplomata, među kojima su i Saudijci. Operacija je nazvana Uragan", objavljeno je na televiziji.
U međuvremenu su Huti pobunjenici zauzeli značajne djelove teritorije na jugu i istoku Jemena.
Šiitski Huti i jedinice vojske koje su se udružile sa njima zauzeli su i prvi dIo obale Arabijskog mora - luku Šakra koja se nalazi 100 kilometara istočno od Adena.
Glavni grad Jemena Sana bombardovan je tokom noći. Vazdušni udari su prestali oko zore, ispričali su za Rojters stanovnici tog grada.
Za sada nema podataka da li avioni koji su bombardovali prijestonicu pripadaju koaliciji koju predvodi Saudijska Arabija i koja je u četvrtak počela vazdušnu ofanzivu na položaje Huta u Jemenu.
Američka vojska je spasila dva saudijska pilota koji su se katapultirali kod obale Jemena i saudijski kralj Salman je telefonom zahvalio predsjedniku SAD Baraku Obami na spasavanju pilota.
Saudijska Arabija je obećala da će "preduzeti sve što bude potrebno" da bi se spriječilo rušenje jemenskog predsjednika Abedraboa Mansura Hadija s vlasti, optužujući šiitski Iran za "agresiju" i podržavanje pobune šiitskih Huta koja traje već nekoliko mjeseci.
Obama je ponudio američku pomoć u vazdušnim udarima na Jemen koje sprovode Saudijska Arabija i države u Persijskom zalivu, rekavši SAD imaju isti "zajednički cilj" kao i Saudijska Arabija, a to je stabilnost Jemena, prenosi AFP.
Najmanje 39 civila je poginulo od početka operacije "Odlučujuća oluja" protiv Huta i njihovih saveznika, rekli su zvaničnici u ministarstvu zdravlja u Sani koje se nalazi pod kontrolom pobunjenika.
Egipat će biti domaćin arapskog samita tokom vikenda na kome će regionalni lideri razmotriti planove o formiranju zajedničkih vojnih snaga.
Egipatski predsjednik Abdel Fatah al-Sisi, alarmiran haosom u susjednoj Libiji i nasiljem na Sinajskom poluostrvu u Egiptu, zalaže se za zajedničku akciju protiv islamista.
I Egipat se pridružio ovoj koaliciji od preko 10 zemalja, anagažujući svoje vazduhoplovstvo i mornaricu. Pretežno sunitska Saudijska Arabija nalazi se na čelu 22-člane Arapske lige koja pokušava da smanji sve veći uticaj šiitskog Teherana u regionu.
Višemjesečna pobuna Huta u Jemenu prerasla je u regionalni sukob koji prijeti da razdori tu siromašnu državu na južnom kraju Arabijskog poluostrva.
Avioni su bombardovali vojnu brigadu pod kontorlom vojske u provinciji Amran sjeverno od Sane i skladište oružja u pobunjeničkom uporištu Sada ne sjeveru zemlje, ispričali su stanovnici.
Vojna jedinica lojalna bivšem predsedniku Aliju Abdulahu Salihu i oružane formacije Huta zauzeli su dva sela u provinciji Abjan, blizu glavne južne luke Aden, gdje je Hadi pronašao utočiste kada je prošlog mjeseca pobjegao iz Sane, tvrde vojni izvori.
Pobunjenici su se sukobili i sa sunitskim plemenima prodirući u pravcu juga, navodi AFP.
Najmanje 21 osoba poginula je juče kada su pripadnici plemena napali iz zasjede njihova vozila sjeverno od Adena, izjavio je jedan lokalni zvaničnik.
Hadi, koga podržavaju Zapad i države Persijskog zaliva, otputovao je u Egipat na samit Arapske lige posvećen prevashodno Egiptu.
Saudijska Arabija je saopštila da je se više od 10 zemalja pridružilo koaliciji protiv Huta. Ta zemlja je obezbijedila 100 aviona, a još 67 bombardera koji učestvuju u vazdušnim udarima u Jemenu poslali su Ujedinjeni Arapski Emirati, Kuvajt, Katar i Bahrein.
Prema nekim izvještajima, Saudijska Arabija je poslala i 150.000 vojnika na granicu sa Jemenom.
Koalicija sada potpuno dominira jemenskim vazdušnim prostorom, a avioni zaplijenjeni od Huta su uništeni, izjavio je portparol arapske koalicije, general Ahmerd Asiri u Rijadu.
Bonus video: