Protest u Kaliforniji zbog toga što policijac u Njujorku nije optužen za ubistvo crnca, prerastao je noćas u nasilje kada su demonstranti počeli da razbijaju prozore i bacaju razne predmete na policiju.
I u ostatku SAD su nastavljene demonstracije pošto porota u Njujorku nije podigla optužnicu protiv bijelog policijca koji je borilačkim zahvatom zadavio nenaoružanog crnca.
Portparolka policije u Berkliju rekla je da je nekoliko radnji opljačkano i oštećeno, dok su dva policajca povrijeđena kada se jedna grupa sinoć odvojila od mirnih demonstranata.
Učesnici protesta su bacali kamenice, cigle, flaše, cijevi i druge predmete na policajce.
Danas je najmanje šest ljudi uhapšeno, rekla je portparolka polcije.
Desetine hiljada demonstranata mirno protestuje u Njujorku i drugim gradovima od srijede kada je objavljeno da velika porota neće podići otpužnicu protiv bijelog policijca zbog smrti crnca Erika Garnera.
Policajac Danijel Pantaleo 17. jula je držao "kragnu" Garneru prilikom privođenja zbog prodaje cigareta na ulici. Sve se odigralo pred prolaznicima, a snimak smrtonosnog zahvata, gdje se vidi kako Garner viče da ne može da diše, ubrzo je objavljen na internetu.
Odluka porote u Njujorku uslijedila je nekoliko dana pošto ni velika porota u Fergusonu nije podigla optužnicu protiv bijelog policijca koji je smrtno ranio nenaoružnog 18-godišnjeg crnca Majkla Brauna.
Policajac Pantaleo izrazio je žaljenje zbog smrti Garnera, koji je bio otac šestoro djece, i uputio saučešće porodici navodeći da mu nije bila namjera da povrijedi bilo koga.
Drugi policijci kažu da se zbog nezadovoljstva odlukom velike porote u Njujorku osjećaju izdano i demonizovano.
"Policajci se osjećaju kao da su bačeni pod autobus", rekao je predsjednik policijskoig sindikata.
Juče je na mjestu gde je Garner preminuo vence položio sveštenik i borac za ljudska prava Al Šarpton, čemu je prisustvovala i Garnerova porodica.
Šarpton je najavio za sljedeću subotu marš u Vašingtonu zbog ubistva Garnera, Brauna i drugih.
Američki policajci godišnje ubiju 400 ljudi
Policajci u SAD svake godine ubiju najmanje 400 ljudi, ali samo u malom broju slučajeva protiv njih se podiže optužnica.
Još je manji broj policajaca koji budu osuđeni za ubistvo tokom obavljanja službene dužnosti.
S tužbom se najčešće suočavaju policajci koji su lagali o svojim postupcima, pokušali da prikriju šta su uradili ili su koristili prekomjernu silu kako bi primijenili kaznu, prenosi agencija Asošiejted pres.
Dok širom SAD Amerikanci protestuju zbog odluke suda da ne optuži policajca koji je zahvatom gušenja ubio Erika Garnera u Njujorku, u Južnoj Karolini velika porota je glasala za podizanje optužnice za ubistvo protiv šefa lokalne policije Ričarda Kombsa, koji je 2011. godine ubio nenaoružanog crnca.
Još dva policajca su ove godine optuženi za ubistvo nenaoružanih ljudi, a iskustvo pokazuje da velike porote imaju manje simpatija za policajce koji su uhvaćeni u laži, one koji primjenjuju silu da bi kaznili osumnjičene a ne da bi sebe zaštitili, kao i one koji podstiču fizički obračun iz više ličnih razloga, a ne profesionalnih.
Filip Metju Stinson, profesor na Univerzitetu Bouling Grin Stejt u Ohaju, proučavajuchi dokumentaciju o 10.000 hapšenja, zaključio je da su sudije i porote spremne da podignu optužnicu protiv policajaca koji su prekoračili službenu dužnost, kao što je pljačkanje narko-dilera ili korišćenje ovlašćenja za izmirenje ličnih razmirica.
Ispitivanje procjene policajca u datoj situaciji još je teže ako postoje protivurečnosti o tome šta se desilo. To je bio slučaj i s policajcem u Fergusonu, koji je ubio nenaoružanog 18-godišnjeg crnca. Postojala su različita svjedočenja da li je Majkl Braun napao policajca kada je ubijen ili je pokušao da se preda.
Podizanje optužnice protiv policajaca je možda rijetko, ali osuđujuća presuda je još ređa, pogotovo u slučajevima ubistva u pucnjavi.
Tokom prethodnih 15 godina u Njujorku je devet policajaca optuženo za četiri ubistva. Samo je jedan policajac osuđen za ubistvo nenaoružanog imigranta 2005, i to na uslovnu kaznu i 500 sati društveno korisnog rada.
Porota je u slučajevima iz 1999. i 2006. godine odlučila da ne podigne optužnicu protiv policajaca koji su otvorili vatru pošto su mislili da su vidjeli oružje.
Galerija
Bonus video: