Odluka Rusije o zabrani uvoza hrane iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Evropske unije predstavlja dobru priliku za prehrambenu industriju u Južnoj Americi, ocijenili su analitičari.
Uprkos teškoći da zadovolje ogromno rusko tržište zbog visokih troškova proizvodnje, analitičari smatraju da bi Brazil, Argentina i Čile mogli da snabdijevaju ruske manje supermarkete, prenosi B92.
Profesor ekonomije na Univerzitetu u Meksiku, Jesus Valdes Diaz de Villegas smatra da odluka ruskog predsjednika, Vladimira Putina može da podstakne latino-američke firme da se okrenu ruskom tržištu.
Prema njegovim riječima, postoji i oprez zbog političke situacije u Rusiji izazvane sankcijama uvedenih toj državi.
"Odluke o trgovinskoj saradnji s Rusijom će donositi preduzeća tako da one neće odražavati političku podršku tih zemalja Rusiji", ocijenio je Diaz de Villegas.
Ruske vlasti su već odlučile da uvezu neke vrste mesa i mlijeka iz Brazila, najvećeg prehrambrenog proizvođača u regionu.
Direktor Udruženja za spoljnu trgovinu, Jose Augusto de Castro kazao je da je sa privredne strane, to dobra prilika za Brazil, ali s političkog stanovništa to je problem s kojim Brazil tek treba da se suoči.
Prema njegovim riječima, Brazil je dobar u sektoru proizvodnje mesa, posebno piletine, ali više nema soje na ponudi za ovu godinu. Voćarska proizvodnja razvijenija je u Čileu.
De Castro procjenjuje da bi brazilski izvoz mogao da bude povećan sa 300 na 500 miliona USD i dodaje da će Čile biti glavni konkurent Brazilu. Analitičari smatraju da će kratkoročno biti povećana prodaja čileanskih jabuka, šljiva i lososa.
Rusija je zainteresovana i za Argentinu, posebno za njeno južno voće, meso i neke mliječne proizvode. Rusija bi na taj način zamijenila proizvode koje je do sada uvozila iz Njemačke, Italije i Holandije.
Bonus video: