Lednik Pajn Ajlend na Antarktiku, jedan od najvećih pojedinačnih uzroka porasta nivoa mora u svijetu, nezaustavljivo se otapa i mogao bi sam doprinijeti porastu nivoa mora od jednog centimetra tokom sljedećih 20 godina, objavili su naučnici.
Lednik je započeo fazu samoodrživog povlačenja i nepovratno će se nastaviti smanjivati, kazao je glaciolog Gael Djurand s francuskog univerziteta u Grenoblu.
Djurand i njegov međunarodni tim koristili su tri različita modela predviđanja budućnosti lednika na temelju istraživanja podvodne linije dodira ledenog grebena i kopna. Ta se linija povukla u proteklih deset godina oko deset kilometara, piše BBC.
Otapanje lednika odgovorno je za 20 odsto ukupnog gubitka leda sa zapadnoantarktičke ledene ploče. Prosječno od 1992. do 2011. ostaje bez 20 milijarda tona leda godišnje što je gubitak koji će vjerovatno rasti na 100 milijarda tona godišnje, navodi se u istraživanju.
To odgovara prosječnom porastu nivoa mora od 3,5 do 10 milimetara rokom idućih 20 godina. U 2010. nivoi mora globalno su porasli 3,2 milimetara što predstavlja udvostručenje trenda od prije 20 godina.
Prema Evropskoj svemirskoj agenciji ledena ploča Zapadnog Antarktika gubi led puno brže nego prije brzinom od 150 kubnih kilometara godišnje.
Klimatolozi sa zabrinutošću gledaju na moćne ledene ploče Grenlanda i Antarktika dok traje njihovo otapanje koje bi moglo ugroziti obalne gradove opasno visokim nivoima mora.
Bonus video: