Svake godine '24/7 Wall Street' objavi popis kompanija čija imena bi mogla otići u istoriju do kraja naredne godine na tržištu.
Popis za 2014. godinu izgleda ovako:
1. Penney
Prognoze za nestajanje ove odjevne marke su izvjesnije poslije velikih gubitaka koje je kompanija pretrpjela u posljednjih nekoliko godina zbog prevelike konkurencije na tržištu. Naime, za posljednji kvartal zaključno sa novembrom ove godine, prodaja je opala za 4,8 odsto, a kompanija je prijavila neto gubitak od 489 miliona dolara. Akcije ove kompanije pale su za više od 50 odsto na godišnjem nivou.
2. Olympus
Pored lidera na tržištu kao što su Canon, Nikon i Sony, niko više ne želi biti u industriji digitalnih kamera i aparata.
Nije tajna da kompanija Olympus koja ima samo sedam odsto tržišnog udjela nije uspjela generisati prognoze profita prethodne tri godine. Stvarna prodaja je manja za čak dvije trećine prognoze. Olympus očekuje pad prodaje s 5,1 na 2,7 miliona jedinica širom sveta. Glavni razlog za pad prodaje je pojavljivanje smart telefona sa čipovima i objektivima koji prikazuju slike visokog kvaliteta – kao alternativu digitalnim fotoaparatima.
3. Martha Stewart living magazin
Do kraja 2012.godine, izdavački dio ove kompanije bilježi gubitak prihoda sa 179,1 na 122,5 miliona dolara. U prošloj godini zabilježili su gubitak od 62 miliona dolara, a u trećem kvartalu ove godine 27,6 miliona dolara. Glavni problem kod vodećeg časopisa ove kompanije je strmoglav pad na reklamnim stranicama.
4. Living social
Najavljeno je da će ovaj sajt grupne kupovine biti prodan nekoj većoj kompaniji ili likvidiran dio po dio do proljeća 2014. godine. Zbog velike konkurencije sličnih sajtova kao što su Groupon i eBay koje imaju veliku bazu klijenata i značajne količine podataka o svojim korisnicima, Living Social nema velike šanse da opstane.
5. Mitsubishi motors
Iako nikada nije imao prisutnost u SAD-u, ovaj japanski proizvođač automobila je imao nešto uspjeha s modelima Lancer i Eclipse. Međutim, Mitsubishi će uskoro izaći s američkog tržišta baš kao što je i njegov japanski konkurent, američki Suzuki Motor Corp. prošle godine. Njegova prodaja je značajno pala na manje od 60.000 jedinica u SAD-u, sa 80.000 prodanih jedinica u 2011. godini. U 2013. bilježi se pad od 0,7 odsto, odnosno nešto manje od 50.000 jedinica. Neke od slabosti ove kompanije su slaba postava novih modela i niska pouzdanost vozila.
Bonus video: