Umro Nelson Mendela

"Otišao je kući a mi smo izgubili jedno od najuticajnijih, najhrabrijih i najboljih ljudskih bića koja će postojati na ovoj zemlji"
26 komentar(a)
Ažurirano: 05.12.2013. 23:29h

Prvi crnac na funkciji predsjednika Južnoafričke Republike i ikona borbe protiv aparthejda, Nelson Mendela, umro je u 95. godini.

Kod kuće je liječen od infekcije pluća nakon što je tri mjeseca proveo u bolnici.

U saopštenju na nacionalnoj televiziji, predsjednik Južnoafričke Republike Džejkob Zuma je rekao da je Mendela umro mirno u svom domu, okružen porodicom, u Johanesburgu.

Kazao je da će biti organizovana državnička sahrana i naredio spuštanje zastava na pola koplja.

"Naš voljeni Nelson Rolilala Mendela, osnivački predsjednik naše demokratske nacije, je preminuo", rekao je Zuma.

"Naš narod je izgubio oca. Iako smo znali da će ovaj dan doći, ništa ne može umanjiti naš osjećaj dubokog i trajnog gubitka. Njegova neumorna borba za slobodu donijela mu je poštovanje širom svijeta. Njegova poniznost, strast i humanost su mu donijeli njihovu ljubav", dodao je.

Mendela, koji u Južnoj Africi bio poznat po plemenskom imenu Madiba, nakon 27-godišnjeg zatočeništva je pomogao u tranzciji Južne Afrike od krvoprolića i previranja do demokratije.

Bio je omiljena ličnost širom svijeta, simbol pomirenja iz države sa brutalnom istorijom rasizma.

Nobelovu nagradu za mir je dobio 1993, i podijelio je sa Frederikom de Klerkom, posljednjim predsjednikom Južnoafričke Republike iz redova manjiskih bijelaca, koji je Mendelu oslobodio iz zatvora.

Mendela se kao predsjednik suočio sa monumentalnim zadatkom izgradnje nove nacije iz duboke rasne nepravde preostale iz doba aparthejda. Pomirenje je bila centralna tema njegovog mandata.

Zaštitni znak Mendeline misije bila je Komisija za pomirenje, koja se bavila istragom zločina iz aparthejda i nastojala da zaliječi rane zemlje.

Mendela je 1999. predao vlast mlađim liderima, bolje spremnim da vode modernu ekonomiju – u rijetkom dobrovoljnom odlasku s vlasti, koji je afričkim liderima navođen kao primjer.

Nakon odlaska sa vlasti se posvetio humanitarnom radu i postao jedna od najpopularnijih i najprepoznatljivijih ličnosti - simbol savremenog svijeta. Mnogi su ga smatrali i jednim od rijetkih univerzalnih moralnih autoriteta današnjeg vremena.

Kao penzioner, energiju je usmjerio na borbu protiv side u Južnoj Africi, a bitka je postala lična kada je ta bolest odnijela njegovog jedinog preživjelog sina 2005.

Njegovo posljednje značajnije pojavljivanje na globalnoj sceni bilo je 2010, kada je prisustvovao utakmici Svjetskog kupa i pozdravljen ovacijama 90.000 ljudi na stadionu u Sovetu, gdje se čeličio kao lider pokreta otpora.

Mendela je imao problema sa plućima još od posljednjih godina koje je proveo u zatvoru, od 1988. godine, a 2001. mu je otkriven rak prostate, ali je od njega uspio da se oporavi.

Od 2011. godine u više navrata je hospiralizovan zbog ozbiljnih respiratornih infekcija, a 2012. je podvrgnut hirurškoj intervenciji zbog abdominalnih tegoba.

Proveo je 18 dana u bolnici krajem 2012. godine, a ove godine je, u veoma ozbiljnom stanju, upućen u bolnicu u martu i aprilu, a zatim i junu.

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Barak Obama, rekao je da je Mendela bio lider koji je svojoj državi ostavio nasljeđe slobode i mira sa svijetom.

"Postigao je više nego što se može očekivati od bilo kog čovjeka", rekao je Obama u Bijeloj kući nedugo nakon objave o smrti.

"Danas je otišao kući a mi smo izgubili jedno od najuticajnijih, najhrabrijih i najboljih ljudskih bića koja će postojati na ovoj zemlji", rekao je Obama.

Galerija

Bonus video: