SAD: Kako je "Crni petak" postao "Crni četvrtak"

Iako se američko tržište rada i nekretnina oporavlja, to se još uvek ne osjeća na planu povećanja potrošnje među kupcima
0 komentar(a)
Kupovina, Dan zahvalnosti, Foto: Beta/AP
Kupovina, Dan zahvalnosti, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 29.11.2013. 10:11h

Praznična šoping sezona u SAD je ove godine počela ranije. Desetak velikih radnji otvorilo je svoja vrata na Dan zahvalnosti, uprkos protestima zaposlenih.

Masa kupoholičara guralo se kasno sinoć na vratima robne kuće Mejsis u Njujorku, a prema procjenama izvršnog direktora tog trgovinskog lanca, Terija Landgrena, oko 15.000 kupaca je pohrlilo u radnju po njenom otvaranju, prenosi agencija AP.

Otvaranje prodavnica na praznik predstavlja kršenje tradicije, pošto se dan koji dolazi poslije Dana zahvalnosti, takozvani "Crni petak", tradicionalno smatra zvaničnim početkom praznične sezone i najvećim danom za šoping u godini.

Najveći američki trgovinski lanac Volmart se, međutim, ove godine našao na meti protesta radnika, koji su ustali protiv prazničnog radnog vremena

Međutim, u proteklih nekoliko godina, trgovci su pomjerili radno vrijeme otvaranja prodavnica na sam Dan zahvalnosti, kao i popuste koji su nekada bili rezervisani za "Crni petak" na početak novembra.

Tokom prošlogodišnjeg Dana zahvalnosti, prodata je roba u vrijednosti od 810 miliona dolara, za 55 odsto više nego u 2011. godini, kao rezultat otvaranja većeg broja prodavnica na praznik.

Međutim, na prošlogodišnji "Crni petak", prodaja je pala 1,8 odsto na 11,2 milijarde dolara, što je i dalje bio najveći šoping dan u prošloj godini.

Najveći američki trgovinski lanac Volmart se, međutim, ove godine našao na meti protesta radnika, koji su ustali protiv prazničnog radnog vremena, pošto je većina prodavnica ovog lanca otvoreno 24 sata.

Prema riječima rukovodstva Volmarta, zaposleni će biti dodatno plaćeni za rad na Dan zahvalnosti i biće im posluženi obroci.

Iako se američko tržište rada i nekretnina oporavlja, to se još uvek ne osjeća na planu povećanja potrošnje među kupcima.

Za posljednja dva mjeseca u ovoj godini, američka Nacionalna maloprodajna federacija prognozira rast maloprodaje od 3,9 odsto na 602,1 milijardu dolara, što je više od prošlogodišnjeg rasta od 3,5 odsto, ali ispod tempa rasta od šest odsto zabilježenom prije recesije.

Analitičari očekuju da će trgovci ove godine morati da se odluče za dodatne popuste kako bi privukli veći broj ljudi u prodavnice.

Bonus video: