Nakon spriječenog "napada" na Centralnu banku u Njujorku, ponovo je podgrijano pitanje da li prikriveni agenti FBI sprečavaju terorističke napade ili zapravo ohrabruju napadače da sprovedu svoje fantazije u djelo?
Napadač je htio da bude 21-godišnji Kvazi Mohamed Rezvanul Ahsan Nafis iz Bangladeša – on je planirao da digne banku u vazduh sa 450 kilograma eksploziva, piše "Deutcshe Welle".
Samo, to nije bio eksploziv nego bezopasna masa koju je mladom džihadisti podvalila upravo Federalna policija, preko svojih saradnika koji su glumili Nafisove saborce.
Kvazi Mohamed Rezvanul Ahsan Nafis
"U Americi se žestoko raspravlja da li prikriveni agenti sprečavaju terorističke napade ili zapravo ohrabruju napadače da sprovedu svoje fantazije u djelo?", pita se "Miteldojče cajtung", navodeći da obje strane imaju svoje argumente.
"FBI se poziva na brojne pokušaje napada koji su posljednjih godina spriječeni jedino zato što su agenti bili ubačeni u terorističke mreže. Kritičari se naslanjaju na riječi jednog sudije koji je, tokom jednog od procesa 2009. rekao da policija zapravo od ljudi stvara teroriste. Šta je istina, a šta laž? Američko društvo nakon napada od 11. septembra 2001. toleriše bezmalo svako proširenje policijskih kompetencija – samo ako će to spriječiti nove napade. To nije uvijek zadovoljavajući odgovor, ali jeste nekakav odgovor", piše "Miteldojče cajtung".
Nagovorili ga na "napad"
"Zidojče cajtung" notira: "Mladić iz Bangladeša nikada ne bi nabavio materijal za bombu bez pomoći službe. Ne bi on pokušao ni napad, koji bi mu zasigurno donio doživotnu robiju, da ga jedan informant iz FBI nije na to nagovorio. Borba protiv zločina koji ne postoje u SAD uzima orvelovske razmjere", piše ugledni minhenski list, navodeći podužu listu sličnih primjera.
List piše da FBI u datim slučajevima zapravo nije uklonio nikakvu opasnost:
"Prijetnja se inscenira kako bi se spektakularno otklonila – jedan od motiva za to je i da se preplaše potencijalni pravi napadači. Činjenice na prvi pogled opravdavaju ovu metodu – od 11. septembra u SAD nije bilo islamističkog napada u velikom stilu (izuzimajući masakr koji je jedan počinilac na svoju ruku izveo u Fort Hudu)."
Takozvano preventivno gonjenje (Preemptive Prosecution) je očigledno uzelo maha, a pravne osnove za takav rad policije znatno su ojačane.
"Preventivno gonjenje pokazuje koliko je strah od islamističkog terora promijenio Ameriku. Ipak, to odvraća pogled od pravih opasnosti. Od 2009. do 2011. spriječeno je i uhapšeno 26 napadača sa islamističkim motivima. U istom periodu uhapšeno je 55 desničarskih ektremista koji su takođe planirali terorističke napade – ali nijedan od tih 55 nije uhapšen uz pomoć preventivnog gonjenja", zaključuje "Zidojče cajtung".
Galerija
Bonus video: